Menü

Újra itt a farsang!

Eljött a vidám mulatságok, a bálok, a hajnalig tartó lakomák ideje, hiszen itt van újra a farsang.

Sokan nem tudják, de a farsang időszaka hosszú hetekig tart, pontosan vízkereszttől (január 6-tól) hamvazószerdáig, azaz a nagyböjt kezdetéig tart. Hazánkban a középkortól tartják a farsangot, elsősorban német hatásra.

A farsangi mulatságokat egy ősi hiedelem hívta életre: a középkorban azt hitték az emberek, hogy a tél utolsó napjaiban _ amikor rövidek a nappalok és hosszúak az éjszakák _ a Nap elgyengül, és gonosz szellemek kelnek életre. Vigalommal, jelmezes felvonulással, boszorkánybábu elégetésével igyekeztek elűzni a rosszakat.

A szokások és a hiedelmek többsége, így a maskarás, álarcos alakoskodások is, a mulatság utolsó napjaira, a farsang vasárnapra, farsang hétfőre, vagy húshagyó keddre koncentrálnak. Ebben az időszakban a szórakozásé volt a főszerep, a falvakban is felhagytak a mindennapos munkálatokkal. Régen a farsang idején a fonóházakban minden este zajlott valamilyen vidám esemény, énekeltek, táncoltak, mulatoztak, játszottak. Az utolsó fonóházi összejövetelen elbúcsúztatták a telet, a farsangot és hivatalosan megkezdődött a tavaszvárás.

A farsangi alakoskodás a 15. századtól ismeretesek., ilyenkor a feje tetejére állt a világ. A magyar falvakban az alakoskodók beöltöztek különböző jelmezekbe, hazánkban igen gyakoriak az állatalakoskodások, a medve, a ló, a kecske, vagy a gólyaalakoskodás. Gyakran eljátszották az ál-lakodalmat, az ál-temetést. Itthon az egyik leghíresebb farsangi alakoskodó felvonulás, a Mohács környéki busójárás.

A magyar paraszti életben is a farsangi időszak az udvarlás, a párválasztás ideje is volt, éppen ezért jó alkalmat adott arra is, hogy tréfásan, vagy olykor durván figyelmeztessék azokat, akik elérték a házasságra a megfelelő kort, de még pártában voltak. A csúfoló szokások ugyancsak a farsang végéhez kapcsolódnak.

A farsangi ételek közül a legnevezetesebb a farsangi fánk.

Forrás: sze.hu
Fotó: sxc.hu

Régi húsvéti szokások

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Ma már inkább a tavaszvárás, és a tavasz eljövetelének jele, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak, és sokaknál vallástalan jelentéssel bír. Azonban az ünnephez rengeteg régi (ma már vicces) hagyomány kapcsolódik, amelyek közül olvashatunk néhányat ebben a cikkben.

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba?

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba? Plüss nyuszi/csirke/kacsa vagy csoki nyuszi/csirke/kacsa a tökéletes választás! – olvasom az egyik állatvédő egyesület facebook oldalán és megmondom őszintén teljes mértékben egyetértek a felhívásukkal!

Munkahelyi motiváció?

Minden vezető sikeres cégre és lelkes munkatársakra vágyik, akik szakmailag kiválóak és minden nap a legjobb formájukat hozzák. A valóság azonban nem ilyen egyszerű. Még a legjobbnak tűnő munkatárs esetében sem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújt napról-napra, és mindig maximálisan eltökélt. Jó hír, hogy vezetőként nagyban befolyásolhatjuk, hogy egy dolgozó mennyire tudja és akarja kihasználni tehetségét! Lássuk, hogyan!

8 különleges és elragadó húsvéti tradíció a világ különböző tájairól

Itthon a locsolkodás, rokonlátogatás, családi körben elfogyasztott finom ételek és természetesen a tojásfestés. Ezek mindenki számára jól ismert húsvéti tradíciók, azonban más nemzeteknél eltérő szokások uralkodnak, ismerjük meg ezeket is!

Jön a gofri világnapja!

Édes emlékezésre hívjuk a kedves olvasókat! Már meg sem lepődünk az abszurdabbnál abszurdabb világnapokról olvasva, de most tegyünk egy kivételt és beszéljünk arról, hogy március 25-én van a gofri világnapja!