Menü

Mozgással az életért

  • Dátum: 2013.01.29., 11:02

Bizonyosnak tűnik, hogy az erőnövelő edzés önmagában nem elegendő az egészség megőrzéséhez, hanem szív- és érrendszeri tréninggel is ki kell egészíteni. Sportorvosi ajánlás szerint elsősorban a következő sportágak alkalmasak erre, amelyek az ízületeket is kímélik:

- gyors séta,
- futás erdei talajon,
- úszás, kerékpározás (esetleg szobabiciklin)
- vagy gimnasztika.

Az edzést lassan építsük fel, hogy ne forduljon elő szívdobogással, légszomjjal és rosszulléttel járó túlterhelés. A pulzusnak nem szabad magasabbra emelkednie, mint percenként 220 mínusz az életkor. Az edzésegységek legalább 20-30 percig tartsanak, és hetente legalább négyszer végezzük el. A sportnak az öregedésre gyakorolt legfontosabb hatása a stresszrezisztencia kialakulása. Azok az emberek, akik rendszeresen sportolnak, nyugodtabbá, lazábbá válnak, és jobban fel tudják dolgozni stresszes élményeiket.

Az ideális testsúly meghosszabbítja az életet

A túlsúlyosak egy diétával meghosszabbíthatják az életüket. Ez úgy megy a legjobban, ha az ember a táplálkozását átállítja egy sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmazó kiegyensúlyozott étrendre. Az állatkísérletek azt mutatták, hogy az inkább szegényesebb étrend növeli meg a várható élettartamot. Ennek pontos okai még tisztázatlanok. Egy bosszantó természeti törvény: a növekvő életkorral a szervezet egyre kevesebb energiát használ fel. Ezért az idősebb emberek számára fontos, hogy kevesebb kalóriát fogyasszanak, és mellette többet mozogjanak.

Az izmokban kis erőművek, úgynevezett inzulinreceptorok találhatók. Ezek a szénhidrátbontásnál keletkező glükózt az izomsejtekbe préselik, és szükség esetén újra kiveszik onnan. Hogy ez a rendszer egy életen át optimálisan működjön, az izmainkat naponta mozgatni kell. Ha túl keveset mozgunk, az inzulinreceptorok száma drasztikusan lecsökken, és zsír rakódik le. A vércukorszint emelkedik, erre az inzulinszint is. Egy ördögi kör veszi kezdetét: túlsúly keletkezik, amelynek következtében a vér koleszterinszintje is megnő. Az erek elmeszesednek, a vérnyomás emelkedik, és cukorbetegség fejlődhet ki.

Forrás: impulsermagazin.com
Fotó: sxc.hu

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.

Exorexia (kóros sportolás) tünetei és kezelése

Az exorexia súlyos edzésmániát, kóros edzést, egyfajta függőséget jelent. Érintettjei testsúlyukat és alakjukat akarják teljesen kontrollálni, amihez edzéseik számát egyre csak emelik, annak elmaradásakor feszültek és indulatosak lesznek. Olyan szenvedélybetegségről van tehát szó, amelynél az eredetileg egészségesnek induló mozgás válik betegessé, kényszeressé.