Menü

Sílécre fel! Tippek síelés előtt állóknak 2. rész: a felszerelés

  • Dátum: 2013.02.03., 16:05

Ha a síeléshez beszereztük már a megfelelő ruházatot, indulhat a felszerelés, azaz a sporteszközök beszerzése.

Gyakorlott síoktatókkal beszélgetve arra jutottunk, hogy kezdőként, a tanuláshoz, illetve az első pár alkalomra nem kötelező csont új darabokat venni. Tanácsos először a síbakancsot és a síléceket is bérelni, sőt, akár több típust, márkát kipróbálni. Utána lehet a leginkább megfelelőt és tetszőt kiválasztani, vagy megvásárolni. Az eszközbérlést-vásárlást már csak anyagi szempontból is érdemes megfontolni, hiszen ha valaki hat-hét napot síel csupán egy évben, akkor jobban megéri a bérlés. 10 napos vagy két hetes időszakra számolva viszont már sokba kerül a bérlés, elérheti akár egy kezdő, saját felszerelés árát is. És akkor még nem beszéltünk arról, ha valaki idegenkedik a bérelt dolgoktól és csak a sajátot kedveli.

A síbakancs: próbáljuk mozogva, sízoknival

A síbakancsok próbájánál ne lepődjünk meg, ha a szokásos cipőméretünknél esetleg egy-két számmal nagyobbat kell felvenni. Ez a bélés és a vastag sízokni miatt is szükséges. Mindig mindkettőt próbáljuk fel, csatoljuk be, mozogjunk benne, sőt guggoljunk le benne bátran. A síbakancsot sízoknival próbáljuk, hogy érezzük, elég kényelmes, nem szorít-e sehol. A síoktatóm azt szokta mondani, az az ideális, ha a becsatolt, menetre kész sícipőben nyújtott lábbal állva a lábujjakkal érezzük a cipő orrát, elejét. Viszont ha előre dőlünk benne a cipő nyelve felé, azaz ráterhelünk, akkor már nem szabad, hogy érezzük a cipő orrát az ujjak végével.   

Síléc: kérjük az eladó segítségét

A sílécek kiválasztása az egyik legfontosabb feladat. A síléchossza, a típusa, a szélessége, mind-mind fontos paraméter. Ezért ez az, amit a legjobb, ha haladó síelő, de még jobb, ha szakember/eladó segítségével választunk ki. Kezdőként inkább hosszú, körülbelül állig érő lécet érdemes választani. Ezzel valamivel magabiztosabban lehet bánni, főként a kanyarokban.

Síbot: a méret a lényeg

Síbot kiválasztásnál az alap mondat: ha a sílécen állva a botot a markolatánál megfogjuk, akkor az alkarunknak derékszöget kell bezárnia a felkarunkkal. Tehát itt valóban a méret a lényeg.

Kapcsolódó cikkünk: Sílécre fel! Tippek síelés előtt állóknak 1. rész: az öltözet
Fotó: sxc.hu

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.