Menü

Mi is a P-vitamin?

  • Dátum: 2013.06.14., 19:55

Még a tudósok is vitatkoznak róla, hiszen egyáltalán nem bizonyított tény, hogy a P-vitamin valóban vitamin-e.

A P-vitamin  nem más, mint egy rendkívül bioaktív anyag, amit sok helyütt csak rutinként neveznek, pedig alkotó vegyületei, a bioflavonoidok nemcsak ebből, hanem citrinből, illetve heszpreridinből is állnak. De lássuk sorjában, pontosan mit is takarnak ezek a furcsa kémiai kifejezések.

A hivatalos megfogalmazás szerint a P-vitamint olyan bioflavonoidok, vagy egyéb vegyületek alkotják, amelyeknek molekulái egy rész cukorból és egy rész alkoholból, vagy fenolból állnak össze. Még tudni érdemes, hogy a P-vitamint, a C-hez hasonlóan a paprikából vonták ki először. Gyakran társul is a C-vitaminnal, segíti annak felszívódását. Legfőbb forrásai a citrusfélék, a csipkebogyó, az áfonya, a brokkoli és a paradicsom, de szinte az összes zöldség és gyümölcs húsában is megtalálhatjuk.

Egyik alkotó vegyülete a citrin, amit elsősorban a citrusfélékből tudnak kivonni, a citromból, a narancsból, a grépfruitból.Hiánya a hajszálerek elvékonyodásához és ebből következően a hajszálerek elpattanásához, bevérzésekhez vezethet.

A citrusfélékben nagy arányban találunk heszperidint is, amit a keserű narancs és a citrom sárgás héja alatt található fehér, puha anyag tartalmaz. Igyekezzünk, hogy a különböző ételek készítése során, hogy a citrusféléknek ne csak a levét, a húsát, hanem a héját is felhasználjuk. Mivel nem tudni sok déli gyümölcsöt milyen vegyszerekkel tartósítanak, ezét érdemes néhány órára hideg vízbe áztatni őket a felhasználás előtt, így bátran fogyaszthatjuk a héját is.

A rutin, amit nagy arányban a kerti ruta levelei tartalmaznak, jellegzetes illatú, évelő növény. Néhány gabonafélében és a hajdinában is megtalálható. A citrinhez hasonlóan a rutinnak is vérzésgátló hatást tulajdonítanak és a gyógyszerészek széles körben alkalmazták a visszerek törékenységének, a bíborvörös visszeres csomók megelőzésére és a retina bevérzések, a magas vérnyomás esetén, valamint az allergiás eredetű és anafilaxiás sokk elkerülése érdekében.

Fotó:
sxc.hu

Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?

Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.

Az elliptikus tréner több fantasztikus hatása

Sokak számára a mindennapi futás fájdalmakhoz, sérülésekhez vezethet. Ennek megakadályozása érdekében az aktív helyreállítási edzéseket érdemes beépíteni a futóprogramba, ez ugyanis ad egy kis szünetet, kicsit változtat a rutinon, ez pedig segít fenntartani a motivációt.

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jelek, melyek vitaminhiányra utalnak

A vitaminhiánynak számtalan jele lehet: hajunk, körmünk, bőrünk mind árulkodhatnak hiánybetegségről. Szerencsére azonban van megoldás. Összeszedtük a leggyakoribb hiányállapotokat, valamint, hogy mit érdemes fogyasztani ilyen esetben.

Tünetek, amik a túl magas vasszintre hívja fel a figyelmet

A szervezetben a ferritin tárolja a vasat, így az alacsony szintje vashiányra, a magas pedig a vasraktárak fokozott telítettségére utalhat.