Menü

Extrém sport: Barlangászat

  • Dátum: 2013.08.16., 11:35

A barlangászat végigkíséri az emberiség történelmét, csak ami az őskorban lakóhely volt ma már extrémsport helyszín.

A késő középkortól kezdve az emberiséget már tudományos szempontból is érdekelte a Föld belseje, mélye, a barlangok megismerése, felfedezése. A folyamat igazából a 19. század végén, a megfelelő eszközök rendelkezésre állását követően indult el. Nem sokkal később már turisztikai célokkal is szálltak emberek a mélybe, a jelenség napjainkban tetőzik, nagyon sokakat érdekel a barlangászat, amelyre szabadidős tevékenységek, egyesületek épülnek, specializálódnak.

Természetesen a legtöbben egy már ismert, felfedett barlangot járnak be, ez a barlangtúrázás. Persze ehhez is kell felkészültség, tudás, fizikum és kitartás. A barlangászok jellemzően nehéz terepen, körülmények között tevékenykednek, a sportág elsősorban csoportos, így erősíti a csapatszellemet, fejleszti a másokkal való együttműködés képességét. Nem véletlenül szokott céges csapatépítők programja lenni.

A barlangászok különböző szintű képzést kapnak, az alapfokútól a kutatásvezetőig. A barlangkutatók igazi felfedezők, akik kemény, fáradtságos és akár több évig tartó munkát végeznek egy-egy képződmény, járat megismerésével, feltérképezésével.

A sportág nem veszélytelen, de megfelelő szakember vezetésével, valamint profi felszereléssel a kockázatokat minimálisra lehet csökkenteni. Akinek nincs klausztrofóbiája, legalább egyszer mindenképpen érdemes kipróbálnia egy barlangtúrát, ugyanis a fizikai és a lelki erőkifejtés mellett igazi természeti szépségekkel, különlegességekkel ismerkedhetünk meg a mélyben.

Fotó:
sxc.hu

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?