Menü

Amikor minden mozdulat fáj…

Az ízületi fájdalom, ízületi gyulladás, és más reumatológiai betegségek rendkívül elterjedtek. Nemcsak a kor előre haladásával jelentkező problémák, az életmód is rányomja bélyegét ízületeink állapotára. Jó hír azonban, hogy mind kezelés, mind megelőzés tekintetében vannak egyszerűen kivitelezhető módszerek.

Sokszor az ízületi fájdalmakat az időjárás változásával is szoros összefüggésbe hozzák. Ez a feltételezett kapcsolat valóban megfigyelhető, alapvetően kétféle módon. Egyrészről évszaktól függetlenül, az időjárás-, légnyomásváltozással valóban bekövetkezhet egy ízületi fájdalom, főleg ha korábbi betegség, alap probléma elve érzékennyé teszi. Másrészről pedig az őszi és téli lehűlés, vagyis maga a hideg is negatív hatással lehet ízületeinkre. Ilyenkor ugyanis összeszűkülnek az erek, összehúzódnak az izmok, ez a merevebb állapot is okozhat fájdalmat.

Nemcsak az időjárás különböző hatásai szerint különíthetünk el ízületi fájdalmakat. Hirtelen fájdalom léphet fel, például túlterhelés következtében, vagy rossz sportolási technika miatt. Az ízületi gyulladásoknak pedig általában kopásos alapja van.

Régen, ha például valakinek fájt a térde, vagy valamelyik ízülete kifejezetten csak a pihentetést javasolták megoldásként. Általános tanács volt, hogy kímélni kell és kerülni a túlterhelést. Ezzel szemben ma már gyógymódként a mozgatást tanácsolják a szakemberek. Kutatások bizonyítják ugyanis, hogy mozgatás hatására természetes gyulladáscsökkentő anyag termelődik a szervezetben.

Megelőzésnek három alappillérét érdemes kiemelni. A testsúly kontroll, lehet, hogy közhelyesen hangzik, de kikerülhetetlen. Az elhízás az ízületeink rohamos leromlását eredményezheti, hiszen folyamatos túlterhelést okoz. Ezenkívül, a szakemberek porcépítők szedését is javasolják akár már fiatalabb korban is (évente egy 3 hónapos kúra hatásos lehet). És mivel az izomzat erőssége is alapvetően befolyásolja ízületeinket, így izmaink erősítése, mozgatása is fontos lépés a megelőzésben.

Fotó:
pixabay.com

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.


Miért kell figyelni a PH-ra?

A pH rövidítése "potentia hydrogenii", azaz a hidrogénionok koncentrációja, a szervezet megfelelő sav-bázis egyensúlya pedig létfontosságú az egészségünk szempontjából. A skála 7-14-ig terjed, a semleges érték 7 (a tiszta vízé), ami alatt savasnak, felette lúgosnak nevezzük az oldatot. Ezt az értéket nagyon egyszerűen, otthon is megmérhetjük!

Dolgok, amik a fehérjeszegény diéta hatásai

30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása.

A fejfájások típusai - A legtöbb kezelhető

A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz; alig van olyan ember, aki élete során ne találkozna vele. Becslések szerint Magyarországon körülbelül egymillió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek.