Menü

Miért halt meg a madárember?

Kováts Viktor extrémsportoló kedden Kínában vesztette életét. A wingsuit világbajnokságra készülő Kováts valószínűleg hibázott egy gyakorlóugrásnál, az viszont biztos, hogy technikai problémái adódtak.

A wingsuit az egyik legveszélyesebb extrémsport. Az ugrók speciális szárnyasruhában vetik magukat több száz méter magasságból a mélybe, majd később ejtőernyőjüket kinyitva érkeznek a földre. A sportág rendkívül látványos, főleg, hogy az azt űzők évről-évre igyekeznek minél nehezebb ugrásokat, ötletesebb trükköket kitalálni. A sportolók természetesen tisztában vannak a kockázatokkal. Sok a baleset és a halálozások száma is kiemelkedően magas. Ezek miatt az utóbbi időben új szabályokkal igyekeztek biztonságosabbá tenni az ugrásokat. Akad hely, ahol be is tiltották őket, persze ez inkább vonzó, mint taszító tényező szokott lenni.

Tisztában volt a veszéllyel Kováts Viktor is, hiszen több ismerőse, és barátja is wingsuit gyakorlás közben hunyt el. Profizmus ide, vagy oda általában az extrém sportolókra nem jellemző, hogy az évek során óvatosabbakká váljanak, és az, hogy valaki felhagyjon tevékenységével, igen ritka. Hiszen ők szinte mindannyian valamiféle szabadságkeresés miatt választották a veszélyes hobbit, ami által szinte pótolhatatlan élményekhez jutnak. Másutt nem találják meg igazi önmagukat. Az extrémsportolók nem véletlenül választják életformájukat, ezt el kell fogadni. Ugyanakkor azzal is tisztában kell lenni, hogy az ő életük, életfelfogásuk nem átlagos. A veszély, a kihívás az életük.

Állítólag pontosan ilyen típus volt Kováts Viktor is, aki a világbajnokság szervezői szerint hibázott, az ejtőernyője viszont biztosan nem nyílt ki. Az biztos, hogy a hegymászó Erőss Zsoltéhoz hasonlóan az ő halálát is vita fogja majd övezni. Pedig semmi mást nem csinált, mint a saját útját követte.

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?