Menü

Szelíd finomság

A szelídgesztenyéről méltánytalanul keveset tudunk, és gyakorlatilag az étrendünkben alig-alig kap helyet. Pedig a termése igazán egészséges, tápláló finomság, ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag gyümölcs.

A szelídgesztenye - más néven nemesgesztenye, vagy maróni - az emberiség több ezer éve ismert tápláléka. Sokan nem tudják, de a mediterrán országokban, Spanyolországban, Olaszországban a mindennapos étrend része, lisztjét kenyérfélék sütéséhez is használják, de gnocchi is készül belőle.

Hazánkban több helyütt találkozhatunk összefüggő gesztenyéssel, de főleg a Nyugat-Dunántúl klímáját kedveli, Kőszegen például 6-700 éves fákról is tudnak. Pápa környékén, Gézaháza közelében, az egyik kirándulóhelyen mi magunk is gyűjthetünk belőle szabadon.

A vadgesztenyéhez hasonlóan a fáról lepotyogva tüskés burokban található a termés, azonban ez jól megkülönböztethető a fogyasztásra alkalmatlan fajtától.

Tulajdonképpen a szelídgesztenye minden egyes része felhasználható valamire. A nyugati országokban ezt a fafélét hajóépítésre használják, másutt a dongájából hordót készítenek, de fája földműves eszközök készítésére is kiváló. Tüzelőnek is remek, viszont kár lenne értük, hiszen a szelídgesztenye akár 500-1000 évig is elélhet. Érdekes, hogy 5-10 évig nem is virágzik, s közel húsz esztendeig termést sem hoz.

Felhasználják még a levelét, a virágját is, elsősorban gyógyászati célokra. Az ezekből készült teát asztmára, hörghurutra ajánlják, de köhögéscsillapítót és köptetőt is készítenek belőle. A vadgesztenyéhez hasonlóan a vénás vérkeringést is fokozzák, ezért a gyógyszeripar krémek, kenőcsök alapanyagának használja fel.

A termését is számtalan módon felhasználják. A magyar konyha leginkább sütve, főzve, vagy gesztenye pürének ismeri. Olaszországban viszont még egyfajta sör alapanyaga. A termésből készült lisztet kenyerek, tészták sütéséhez használják, a paleo étrend is örömmel fedezte fel magának, hiszen nagyszerűen helyettesíti a gabonaféléket és krumplit.

Szólnunk kell még magas ásványi anyag és vitamin tartalmáról is. Kifejezetten sok B1, B2, B6, C és E-vitamint tartalmaz, ezen kívül nátrium, magnézium, kálium, kálcium, szilícium és foszfor tartalma is jelentős. A gesztenye fogyasztását kifejezetten ajánlják sportolóknak, vagy nehéz fizikai munkát végzőknek magas kalória és tápértéke miatt.

Fotó:
pixabay.com

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jön a gofri világnapja!

Édes emlékezésre hívjuk a kedves olvasókat! Már meg sem lepődünk az abszurdabbnál abszurdabb világnapokról olvasva, de most tegyünk egy kivételt és beszéljünk arról, hogy március 25-én van a gofri világnapja!

A homoktövis fogyasztásának lehetőségei

A homoktövis névvel sokfelé találkozhatunk, nem csak gyógynövényként emlegetve, hanem ételek és italok alapanyagaként, de nézzük, hogy a belőle készült dolgokat mire használhatjuk.

A torma nem csak húsvétkor hasznos

A hazai tormafogyasztás nagyrészt az ünnepekhez kötődik: húsvétkor és karácsonykor kuriózumként kerül a torma az asztalra, de kevesen fogyasztják azt rendszeresen. Holott tormát, valamint a belőle készült krémet az év szinte minden időszakában kapni a boltokban. Valamint ezerszínű felhasználása mellett, számos pozitív hatása is van, amely miatt érdemes időközönként fogyasztani

Húsvét gyomorrontás nélkül

Ünnepek, alkalmak, családi evészete előtt érdemes végig gondolni, hogy mit tegyünk azért, hogy emésztési panaszok nélkül élvezhessük a finomságokat. Húsvét emésztési panaszok nélkül!