Menü

Családbarát támogatások

Újabb családi támogatási formákat vezet be jövő év januárjától a kormány: akár duplán, vagy triplán is járhat majd a GYED, vagy a GYES és ismét lehet teljes állásban munkát vállalni, ha a gyermek elmúlt egy éves.

Négy konkrét intézkedésről döntött a minap a kormány a GYED extra keretében. Ennek értelmében a GYED és a GYES folyósítása mellett ismét vállalhatnak munkát a kismamák, vagy kispapák, ha a kicsi már betöltötte az első életévét. Testvér születése esetén megmaradnak a korábbi ellátások, így például az érintettek egy időben két, vagy három GYED-re, GYES-re is jogosulttá válnak.

A harmadik intézkedés a diplomás GYED bevezetése, amelynek segítségével lehetővé válik, hogy a felsőfokú képzés nappali tagozatán két aktív félévet meghaladó hallgató jogviszonnyal rendelkező anya a gyermek egyéves koráig jogosulttá válik a GYED-re, ezt követően pedig a GYES mellett végezheti a tanulmányait. A diplomás GYED-ből részesülők a minimálbér alapján kapják meg járandóságukat.

A negyedik intézkedés a három-vagy többgyermekes anyákat és munkaadójukat érinti. Ennek lényege, hogy kiterjesztik a munkavédelmi akciótervben már meglévő hároméves szociális hozzájárulási adókedvezményt további két évvel, vagyis a negyedik és az ötödik évben csak az adó ötven százalékát kell a munkáltatónak befizetnie az érintett munkavállalók után. Az első három évben egyébként eddig sem kellett fizetne a munkáltatóknak semmit. Tudni kell még, hogy az egy- és kétgyermekeset érintő hasonló munkaadói kedvezmény természetesen ugyanúgy életben marad.

Forrás:
MTI

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.