Menü

Ügyetlen? Depressziós? Kialvatlan.

Az általános fáradtság mellett számos jele lehet annak, ha valaki nem alszik eleget. Lehet, hogy észre sem vesszük, de egyébként kialvatlanok vagyunk.

Mindenki ismeri az iskolai, vagy munkahelyi fokozatos, egyre erőteljesebben jelentkező szemlecsukódás érzését. Ilyenkor tudjuk, hogy a fáradtságot jó eséllyel az okozza, hogy nem alszunk eleget.

Enélkül az egyértelmű jel nélkül is igaz lehet azonban az állítás: nincs meg a szükséges ágyban töltött órák száma. Alvás tekintetében mindenkinek mások az igényei, de abban nagyfokú az egyezés, ha a pihent időszak nem elég, felismerhető tünetek jelentkezhetnek.

A fáradtság, álmosságérzet mellett a dekoncentráció, sőt az ügyetlenség is lehet ilyen. Utóbbinál arra kell gondolni, hogy valaki mindenbe belebotlik, vagy folyamatosan lever, leejt valamit. A kialvatlanság betegséget okozhat, legalábbis szervezetünk ilyenkor védtelenebb a kórokozókkal szemben. Például könnyebben fázhatunk meg, vagy kaphatunk el komolyabb kórt is.

A gyakori hangulat, és kedélyváltozás szintén lehet a jele a szükségesnél kevesebb alvásnak. És bizony az elhízás is könnyebben jön pihenés nélkül. Amikor ugyanis alváshiányban szenvedünk, megnő az éhségérzet. A dekoncentrációval függ össze, hogy kevés alvással a hátunk mögött egyszerű szituációkban is nehezen döntünk.

Az alvással kapcsolatban egyébként a legújabb kutatások azt feltételezik, hogy pihenés közben agyunk kitakarít, azaz kimossa a napközben felgyülemlett felesleges, és káros anyagokat. Ha sikerül ezt az állatoknál már megfigyelt jelenséget az embernél is bizonyítani, az számos betegség elleni harcban mérföldkövet jelenthet.

Fotó:
pixabay.com

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?