Menü

Örökölhetőek e az iskolai félelmek?

Amikor egy iskolás zaklatott, visszahúzódó, dekoncentrált és befelé forduló, akkor bizony a szorongás klasszikus tüneteit mutatja, és mindez persze iskolai teljesítményére is hatással van.

Sok oka lehet a szorongásnak, iskolakezdéskor vagy új iskolába kerüléskor szinte természetes, de van, akinek egész iskolai pályafutását meghatározza ez a kedélyállapot, viszonyulás.

A szorongás és a depresszió legjobb előjele, ha a szülők is szenvednek vagy szenvedtek hasonló tünetektől. De nemcsak a személyiség depresszív hajlamáról lehet szó, hanem arról a jelenségről is, amikor a szülők negatív iskolai tapasztalatai, szorongásos élményei tudattalanul a gyerekek iskolai pályafutását is meghatározzák.  Vagyis a szülők egykori iskolai tapasztalatai „átörökítődhetnek”, és hatással lehetnek arra, hogy hogyan viszonyulnak a gyerekek az iskolához.

Persze ez a hatásrendszer nem feltétlenül egyoldalú. Egyrészről ugyan szülők iskolához való viszonya hatással van arra, hogy a gyerekek, hogyan élik meg az iskolai kihívásokat, de másrészről a gyerekek iskolai élményei, sikerei is formálhatják a család iskolával kapcsolatos nézeteit.

Mára már számos kutatás bizonyítja, hogy a szülők iskolai végzettsége befolyásolja a gyerekek iskolai pályafutását, de emellett vagy ezzel együtt a szülők korábbi iskolai tapasztalatai, élményei, félelmei is nagyon meghatározóak lehetnek. 

Fotó:
pixabay.com

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.

Kutya a családban

Lakótelepen nőttem fel, sajnos soha nem volt háziállatom, így nem volt lehetőségem megtapasztalni, milyen érzés egy házi kedvenc a családban, ám költözésünk óta fontolgatom, hogy menhelyről hazaviszek egy kutyust.

Iskolai telefonhasználat pro és kontra

Mai témánk apropóját az adta, amit a minap olvastam a világhálón: a brit iskolákban szigorú ellenőrzési rendszert vezetnek be: az iskolák felelőssége lesz, hogy a diákok ne használhassák a mobiltelefonjukat a tanórákon. Iskolai telefonhasználat pro és kontra.

Ha nem múlik a gyereknél a köhögés…

Téli-télvégi időszakban gyakrabban betegek a gyermekeink, s különösen azok a gyerekek hajlamosak az influenzára, elhúzódó hurutos és/vagy száraz köhögésre, akik közösségbe járnak, azaz bölcsisek, ovisok vagy iskolába járnak, tehát szinte minden csemete.

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon, ami azt jelenti, hogy éhgyomorra indulnak el reggel – állapította meg egy kutatás, melyből sajnos megállapították, hogy három gyerekből egy reggelizés nélkül indul el otthonról az óvodába, iskolába.