Menü

Környezettudatosság: nem idő és pénz kérdése

A nyugati világban egy lakos átlagosan egy kg hulladékot termel, ez azt jelenti, hogy a világon egy nap alatt annyi hulladék termelődik, ami meghaladja Magyarország területét.

Így aztán hiába folyik még a csapból is a környezetvédelem témája, nem lehet elégszer és eléggé hangsúlyozni az egyéni felelősséget és tudatosságot ezen a téren.

Ma már országszerte elérhetőek a szelektív hulladékgyűjtő pontok, annyit mindenki megtehet (akár szegény, akár gazdag), hogy szétválogatja a saját szemetét.

A szelektív hulladékgyűjtő pontok lehetővé teszik, hogy külön konténerbe helyezhessük el, a színes üveget, a fehér üveget, a fémet, a papírt és a műanyagot.  Azért rendkívül fontos, hogy ennek megfelelően szétválogassuk a háztartási hulladékot, mert így támogatjuk az újrafelhasználás folyamatát. Az előzőekben felsorolt hulladékok szinte 100%-ban újrahasznosíthatóak, így másodnyersanyagként visszakerülve a gazdaságba jelentősen csökkentik a környezeti terhelést.

Az elektronikai hulladékok számára pedig elvileg minden önkormányzatnak kell biztosítani hulladékgyűjtő udvarokat, ahol a lakosság ezeket ingyen elhelyezheti. A lejárt szavatosságú gyógyszereket sem szabad hagyományos hulladékgyűjtő konténerekben elhelyezni, mivel ezek veszélyes hulladéknak minősülnek. A gyógyszerhulladékot az erre kijelölt gyógyszertárakban lehet leadni. Kevésbé köztudott, hogy a használt étolaj is veszélyes hulladéknak minősül, ezért hagyományos módon (szemetesbe vagy lefolyóba önteni) megszabadulni tőle szabálytalan, törvénytelen. És ez nem csak azokra érvényes, akik ipari mennyiségben használnak étolajat. A fáradt olaj kezelésére is dolgoztak ki eljárást, de lakossági szempontból ez még elég körülményesen hozzáférhető rendszer.

A környezettudatosság nem idő és pénz kérdése csak, mindenki felelős legalább a saját háztartási hulladéka kezelésében, és ma már adottak a feltételek ahhoz, hogy (viszonylag egyszerű módon) a szelektív hulladékgyűjtéssel hozzájáruljunk az újrahasznosítás folyamatához.

Fotó:
pixabay.com

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Miért fontos a csapatépítés?

A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.