Menü

Hogyan kell éretten szeretni?

A szeretet gyógyító erejéről beszélni közhelyesnek tűnhet, pedig kutatások bizonyítják, hogy milyen kedvező hatással van a vegetatív és immunfolyamatokra is. Akik szeretetteljes kapcsolatban élnek egészségesebbek, ritkábban betegszenek meg.

Persze korántsem mindegy milyen szeretetről van szó, hiszen szeretet nevében sokféle rossz dolgot is képesek vagyunk elkövetni. A szeretet és a kötődés szorosan összefüggő fogalmak, az érett szeretet alapja mindenképpen egy biztonságos, kölcsönös kötődés.

Sokféleképpen szerethetünk, de amikor a kapcsolatban a másik felet birtokolni akarjuk és eszközként felhasználni, akkor bizony nem beszélhetünk érett, pozitív hatású szeretetről. Ha éretten szeretünk, akkor a kapcsolat elsősorban nem hiányalapú, és nem törekszünk a másik fél megváltoztatására.

De lássuk akkor, miben nyilvánul meg konkrétan, ha egy kapcsolatot az önzetlen, érett szeretet jellemez! A felek egymás minél mélyebb megismerésére és elfogadására törekszenek. Nem akarják megváltoztatni egymást, hiszen szeretetük a másik csodálatából ered. Az érett szeretet tiszteletben tartja a másik fél függetlenségét, önállóságát, nem akarja homogenizálni a másikat a saját elképzeléseinek megfelelően. Nemcsak a kölcsönös kötődés, hanem a kölcsönös bizalom is meghatározója egy ilyen kapcsolatnak, vagyis a féltékenység kisebb mértékben van jelen, és inkább a féltés minőségében nyilvánul meg. Ha éretten szeretünk, képesek vagyunk támogatni társunkat, tőlünk független sikerére is büszkék tudunk lenni, és ezzel ösztönözni tudjuk a másik félt az állandó fejlődésre.

Az érett szeretet nem feltétlenül függ össze az életkorral, de sokaknak tanulnia kell ezt a magasabb szintű szeretet, mely jutalmazó és örömteli.

Fotó:
pixabay.com

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

Ne éljünk a múlt fogságában

Az elmúlt években folyamatos veszteségélmények és válságok között élünk, erre pedig rárakodnak az egyéni gondok is. A krízisek egyik jellemzője a bizonytalanság. Elengedni valamit, vagy küzdeni érte? Ez a fajta ellentmondásosság meggondolatlannak tűnő, vagy látszólag teljesen érthetetlen, irracionális döntésekhez vezethet, viszont lehetőség is egyúttal. Az alábbi cikkben arra kaphatunk válaszokat, hogy milyen módszereket, gondolatokat vethetünk be az elengedés érdekében.

Az őszinteség fontossága

Előbb önmagunkkal kell őszintének lennünk ahhoz, hogy máshoz is őszinték lehessünk. A legtöbben azonban azt sem ismerjük fel, hogy még saját magunk elől is elrejtjük a gondolatainkat.

Érzelmeink kommunikációja - Az 5 szeretetnyelv

Mindannyian máshogy fogadjuk be a szeretetet, és fejezzük ki azt, amelyre neveltetésünk és személyes hajlamaink nyomán a legfogékonyabbá váltunk. Ezért fordul gyakran elő, hogy szeretetünk kifejezése nem ér célt, mert az üzenet küldője és befogadója nem érti meg egymást. Mi tehát a megoldás, és mit lehet tenni érzelmeink kifejezése érdekében?