Menü

Ízületi panaszok esetén is aktívan

Azt mondják korral jár, de nem feltétlenül kell szenvednünk ízületi problémák miatt 40 éves kor felett sem, mozdulatlanságra pedig végképp ne ítéljük magunkat!

Genetikailag is lehet hajlamunk a porckopásra illetve az ízületi problémákra, de életmódunk is jelentős szerepet játszik abban, hogy idősebb korunkra mennyire tudjuk megőrizni mozgékonyságunkat.

Állandó csípő-, derék-, vagy térdfájás esetén sem kell teljesen elhagynunk magunkat, hiszen többféle módon is tehetünk az ízületi panaszok ellen.

Az ízületi gyulladások, kopások bizony fájdalmas tünetekkel járnak, ilyen esetekben érdemes nem szteroid gyulladáscsökkentőket (például: diclofenac, ibuprofen) használni, melyek csökkentik a fájdalmat.

Bármennyire is nehezünkre esik ilyen panaszok esetén a mozgás, nagyon fontos hogy ne álljunk át passzív életmódra, mivel ezzel csak tovább rontjuk ízületeink állapotát. Természetesen körültekintően kell megválasztani, hogy mit sportolunk, de mindenképpen érdemes rendszeresen mozogni. Az úszás például általában nagyon jó választás ízületi fájdalmak esetén is, úgy erősíthetjük izmainkat, hogy közben nem terheljük feleslegesen ízületeinket, porcainkat. Az is elegendő lehet, ha gyakran gyalogolunk, sétálunk, de ebben az esetben kerüljük a kemény talajt, és megfelelő cipőt válasszunk.

Egy gyógyvizes kúraszerű fürdőzés is nagyon hatásos lehet ízületi gyulladások tüneteinek enyhítésére, de nem mindegy milyen típusú gyógyvízben mártózunk, mert nem mindegyik ajánlott ízületi problémák esetén.

Persze nem hagyható figyelmen kívül a megfelelő táplálkozás sem, egyrészt a porcépülést elősegítő tápanyagok miatt, másrészt a testsúly optimalizálása végett. Érdemes tehát kicsit csökkenteni a húsfogyasztást és növelni a nyers zöldségfélék, gyümölcsök, tengeri halak fogyasztását étrendünkben.

Egyébként már enyhe és közepes ízületi gyulladás tünetei is mérsékelhetők, az ízületi merevséget csökkenthető, például glükózamin – szulfát bevitelével. A glükózamin természetes anyag, a porcszövet egyik fő alkotója.

Fotó:
pixabay.com

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?