Menü

Ereink egészsége- Hogyan előzhetjük meg az infarktust?

A szív- és érrendszeri betegségek egyre több embert érintenek, szinte már népbetegségnek számítanak. Közvetetten az életmóddal, közvetlenül pedig leginkább érelmeszesedéssel áll összefüggésben az infarktus kialakulása.

Ezért a megelőzés egyik fontos területe, ereink állapota, melyek, ha egészségesek, akkor rugalmasak és belső faluk sima, plakkmentes.  Amikor az erekben lerakodások keletkeznek, akkor átmérőjük és áteresztő képességük jelentősen csökken, nő a vérrög képződés kockázata.

Ahhoz hogy elkerüljük ezt a folyamatot, és megőrizzük ereink egészségét elsősorban vérnyomásunkat kell kordában tartanunk. A vérnyomás ingadozása különösen rossz hatással van ereink állapotára, elősegíti a lerakodások kialakulását. Az életmód több szempontból is meghatározó lehet az infarktusmegelőzésében. Egyrészről a stresszes életmód hatására gyakran felléphet egy hirtelen vérnyomás emelkedés, mely könnyedén elindíthat egy plakkleválási folyamatot az erekben. Persze a stressz mérséklése, vagy az életmód radikális változtatása nem könnyű feladat, és nem is kivitelezhető minden helyzetben. Éppen ezért érdemes stressz-kompenzációs gyakorlatokat rendszeresítenünk életünkben, ilyen lehet például a jóga, a meditáció, a relaxáció, vagy egyszerűen egy kikapcsolódást jelentő hobbi.

De az életmód más szempontból is fontos területe lehet ereink egészségének megőrzése céljából. A rendszeres testmozgás bizonyítottan pozitív hatással van az érfalakra, növeli azok feszességét, és elősegíti tisztulásukat, vagyis a plakkok eltávolítását. Persze olyan testmozgást érdemes választanunk, amely megtornáztatja a keringést, de nem túl megterhelő.

Az alkoholfogyasztás, de főként a rendszeres dohányzás komolyan károsítja hosszú távon ereink állapotát. A dohányzás a keringési betegségek egyik kiemelt jelentőségű kockázati tényezője, mivel jelentősen hozzájárul az érelmeszesedés folyamatához.

Az sem új felfedezés, hogy a vércukorszint, a koleszterinszint illetve a vérzsír szintje is alapvetően befolyásolja érfalaink állapotát. Ezeket táplálkozással és testmozgással tudjuk kontrollálni, ami szintén fontos eleme lehet az érrendszeri megbetegedések megelőzésének.

Fotó:
pixabay.com

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.


Miért kell figyelni a PH-ra?

A pH rövidítése "potentia hydrogenii", azaz a hidrogénionok koncentrációja, a szervezet megfelelő sav-bázis egyensúlya pedig létfontosságú az egészségünk szempontjából. A skála 7-14-ig terjed, a semleges érték 7 (a tiszta vízé), ami alatt savasnak, felette lúgosnak nevezzük az oldatot. Ezt az értéket nagyon egyszerűen, otthon is megmérhetjük!

Dolgok, amik a fehérjeszegény diéta hatásai

30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása.

A fejfájások típusai - A legtöbb kezelhető

A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz; alig van olyan ember, aki élete során ne találkozna vele. Becslések szerint Magyarországon körülbelül egymillió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek.