Menü

Terhességi cukorbetegség: odafigyelést igényel

A várandóság második trimeszterében kerül sor a terheléses cukormérésre, melyet nagyon kellemetlen vizsgálatként tartanak számon. Bár valóban mindenki el tud képzelni jobb „menüt” 75 gramm cukrot tartalmazó víznél, és a vérvétel sem túl kellemes, mégis alapvető fontosságú vizsgálatról van szó.

A kezeletlen terhességi cukorbetegség ugyanis veszélyes lehet mind a babára, mind a kismamára nézve. A terhességi cukorbetegségnek nem feltétlenül vannak előjelei, megfelelő diétával ugyanakkor hatékonyan kezelhető, és szülés után többnyire elmúlik.

De mi áll a terhességi cukorbetegség hátterében? A rendszertelen táplálkozás, túlzott szénhidrátfogyasztás, és mozgásszegény életmód egyaránt elősegítheti a cukorbetegség kialakulását, de várandóság alatt egyéb okok miatt is, egészséges táplálkozás ellenére is kialakulhat.

A terhesség során ugyanis a méhlepény olyan hormonokat termel, amelyek ronthatják a kismama vérében az inzulin hatékonyságát. Ennek következtében egy csökkent glükóztolerncia állhat elő, ami tulajdonképpen a cukorbetegséget megelőző állapot. Amennyiben a vércukorszint tartósan magas, a hasnyálmirigy egyre több inzulint termel. A sok inzulin fokozott súlygyarapodáshoz vezethet a babánál is, ráadásul ödémásodást, valamint rossz oxigénellátást idézhet elő.

A terhességi diabétesz során általában ritkán kerül sor inzulinos kezelésre, legtöbbször diétát írnak elő a kismama számára. Általában ez a diéta napi ötszöri étkezést jelent, melyek alakalmával szigorúan szabályozott a szénhidrátbevitel. Ez azért fontos, hogy a hasnyálmirigy egyenletes terhelésnek legyen kitéve, és ne ingadozzon szélsőségesen a vércukorszint.

Fotó:
pixabay.com

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.

Kutya a családban

Lakótelepen nőttem fel, sajnos soha nem volt háziállatom, így nem volt lehetőségem megtapasztalni, milyen érzés egy házi kedvenc a családban, ám költözésünk óta fontolgatom, hogy menhelyről hazaviszek egy kutyust.

Iskolai telefonhasználat pro és kontra

Mai témánk apropóját az adta, amit a minap olvastam a világhálón: a brit iskolákban szigorú ellenőrzési rendszert vezetnek be: az iskolák felelőssége lesz, hogy a diákok ne használhassák a mobiltelefonjukat a tanórákon. Iskolai telefonhasználat pro és kontra.

Ha nem múlik a gyereknél a köhögés…

Téli-télvégi időszakban gyakrabban betegek a gyermekeink, s különösen azok a gyerekek hajlamosak az influenzára, elhúzódó hurutos és/vagy száraz köhögésre, akik közösségbe járnak, azaz bölcsisek, ovisok vagy iskolába járnak, tehát szinte minden csemete.

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon, ami azt jelenti, hogy éhgyomorra indulnak el reggel – állapította meg egy kutatás, melyből sajnos megállapították, hogy három gyerekből egy reggelizés nélkül indul el otthonról az óvodába, iskolába.