Menü

Cukormentesen édes hétköznapok

Múlt heti cikkünkben bemutattuk, hogy milyen egészséges édesítőszereket ajánlunk. De mi a helyzet akkor, ha valamilyen hétköznapi cukorterméket szeretnénk helyettesíteni? Olvassa el tippjeinket, hogy egészségesen édes életet élhessen!

Porcukor helyett:

Kevés helyen kapható porrá őrölt egészséges édesítőszer, és ha mégis, akkor az eredeti terméknél is borsosabb áron. Oldjuk meg magunk, hiszen az eritritet, nyírfacukrot könnyedén ledarálhatjuk kávédaráló segítségével! Ha ételdíszítéshez használjuk, akkor a „porédesítőt” finoman szitáljuk át.

Vaníliás cukor (vanillincukor) helyett:

Vásárolhatunk vaníliás édesítőket, de ezek még mindig nem elterjedtek, és mi is elő tudjuk állítani házilag. Bár a klasszikus módszer is közkedvelt, hogy vaníliarudat helyezünk az édesítő dobozába, ennél intenzívebb hatást érhetünk el egy vaníliaőrlő segítségével. A borsdarálóhoz hasonlító, csak annál kisebb eszköz segítségével frissen őrölhetünk vaníliát a süteményekbe, és magunk készíthetjük el a lehető legfinomabb vaníliás édesítőt: egy kisüvegnyi édesítőszerhez jó adag vaníliát darálunk úgy, hogy összekeverés után a vaníliaszemek és darabok már láthatóak a kristályszemek között. Felhasználás előtt hagyjuk állni 1-2 hétig az intenzívebb ízhatás elérése érdekében!

Kockacukor helyett:

Kávé, tea, vagy limonádé mellé elegáns formában kínálhatunk édesítőt, ha otthon készítünk „kockacukrot”, persze édesítőszerrel. Ehhez a kristálycukorhoz hasonló formában kapható édesítők alkalmasak. Keverjünk össze egy bögrényit 1 evőkanál vízzel. Kb. nedves homokhoz hasonlító állag elérésére törekedjünk. Ha a barna cukorhoz hasonló színezetet szeretnénk elérni, akkor tegyünk a masszához egy kis fahéjat is. Mindezt szilikon formákba helyezzük, jól belenyomkodjuk, majd még frissen, óvatos mozdulatokkal kinyomjuk a formából. Utána szárítsuk még 1 napig. Hát nem elegánsabb a klasszikus kockacukornál? És még egészségesebb is. 

Fotó:
pixabay.com

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jön a gofri világnapja!

Édes emlékezésre hívjuk a kedves olvasókat! Már meg sem lepődünk az abszurdabbnál abszurdabb világnapokról olvasva, de most tegyünk egy kivételt és beszéljünk arról, hogy március 25-én van a gofri világnapja!

A homoktövis fogyasztásának lehetőségei

A homoktövis névvel sokfelé találkozhatunk, nem csak gyógynövényként emlegetve, hanem ételek és italok alapanyagaként, de nézzük, hogy a belőle készült dolgokat mire használhatjuk.

A torma nem csak húsvétkor hasznos

A hazai tormafogyasztás nagyrészt az ünnepekhez kötődik: húsvétkor és karácsonykor kuriózumként kerül a torma az asztalra, de kevesen fogyasztják azt rendszeresen. Holott tormát, valamint a belőle készült krémet az év szinte minden időszakában kapni a boltokban. Valamint ezerszínű felhasználása mellett, számos pozitív hatása is van, amely miatt érdemes időközönként fogyasztani

Húsvét gyomorrontás nélkül

Ünnepek, alkalmak, családi evészete előtt érdemes végig gondolni, hogy mit tegyünk azért, hogy emésztési panaszok nélkül élvezhessük a finomságokat. Húsvét emésztési panaszok nélkül!