Menü

Fogyasszunk helyi ételeket!

Egyre nemzetközibbek vagyunk, és ez megmutatkozik ételfogyasztási szokásainkban is. Ami jót jelent, hiszen ez hozzájárul a változatos étrend biztosításához. Az egészséges ételek piacán fokozott a helyzet: egyre több olyan alapanyag, étel jelenik meg, amely különlegesnek számít, ezért néha abba a hibába esünk, hogy sokkal egészségesebbnek gondoljuk azokat a hazánkban honos élelmiszereknél. Érdemes azonban jobban utánanézni, hogy biztosan jobb-e az, amit drágán megvásárolunk. Mert ezek a termékek általában nem olcsóak, hiszen messzi földekről utaznak hozzánk.

Érdekesség, hogy ezen termékek nagy része a származási helyükön, az őshonos jellegükből fakadóan egyáltalán nem számít különlegesnek, és sok esetben egészségesebbnek sem. Olvassunk utána, hogy azokat hazájukban mire használják, mennyire elterjedtek. Vajon jobb-e az összetétele, hatása, szénhidrát-, zsír- és kalóriatartalma, mint a hasonló funkciójú hazainak?

A helyzet fordítva is igaz: a nálunk teljesen hétköznapi ételek keletre utaznak, hogy ott drágán piacra kerüljenek, nem csupán a szállítási költségek miatt borsos áron: a különlegességet meg kell fizetni.

Ritkán kerül megemlítésre az a fontos szempont, hogy vajon szervezetünknek biztosan egészséges-e, ha csupa számára ismeretlen, őseink számára itthon még idegen étellel találkozik? Mindez nem azt jelenti, hogy el kellene vetnünk a különleges élelmiszereket, és ne élvezhetnénk például a vanília ínycsiklandozó ízét. Közben viszont legyen róla tudomásunk, hogy pl. a kókuszzsír nem minden szempontból egészségesebb, mint a kacsazsír. Ettől még kedveljük, hogy szagtalanul főzhetünk vele, de azért a bioboltok, különleges webáruházak mellett érdemes ellátogatni a helyi piacra, ahol termelői, házi és hazai finomságokat vásárolhatunk. Meghálálja a testünk, és olyan lesz a számára, mint amikor hazalátogatunk a szülőfalunkba. 

Fotó:
pixabay.com

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jön a gofri világnapja!

Édes emlékezésre hívjuk a kedves olvasókat! Már meg sem lepődünk az abszurdabbnál abszurdabb világnapokról olvasva, de most tegyünk egy kivételt és beszéljünk arról, hogy március 25-én van a gofri világnapja!

A homoktövis fogyasztásának lehetőségei

A homoktövis névvel sokfelé találkozhatunk, nem csak gyógynövényként emlegetve, hanem ételek és italok alapanyagaként, de nézzük, hogy a belőle készült dolgokat mire használhatjuk.

A torma nem csak húsvétkor hasznos

A hazai tormafogyasztás nagyrészt az ünnepekhez kötődik: húsvétkor és karácsonykor kuriózumként kerül a torma az asztalra, de kevesen fogyasztják azt rendszeresen. Holott tormát, valamint a belőle készült krémet az év szinte minden időszakában kapni a boltokban. Valamint ezerszínű felhasználása mellett, számos pozitív hatása is van, amely miatt érdemes időközönként fogyasztani

Húsvét gyomorrontás nélkül

Ünnepek, alkalmak, családi evészete előtt érdemes végig gondolni, hogy mit tegyünk azért, hogy emésztési panaszok nélkül élvezhessük a finomságokat. Húsvét emésztési panaszok nélkül!