Menü

Vége a fúrásnak és tömésnek?

Egy teljesen új eljárás kifejlesztésén dolgoznak brit tudósok, akik úgy vélik, a fogorvosi fúrás és tömés ideje végérvényesen lejárt.

Az új módszer alapjaiban változtatná meg a fogászati ápolást. A kezelés lényege az, hogy elektromos áram segítségével építenék újra a fog károsodott felszínét, így védve azt a szuvasodástól, vagy akár „megjavítva” a már szuvas fogat.

Jelenleg a szuvas fogat jobbára fúrással (vagy csiszolással) és töméssel kezelik. Ez az eljárás rendbe is teszi a kérdéses részt, de csak egy bizonyos időre. Úgy szoktak fogalmazni, hogy a fúrás és a tömés igazából belépő egy örök körforgásba, amely újabb és újabb fúrásokkal és tömésekkel jár.

Valóban. Szervezetünk maga is állandó harcban áll fogzománcunk kopásával, roncsolódásával, a bevitt táplálék okozta károkat nyálunk segítségével addig javítja, amíg csak bírja. Ha erre már nem képes, felborul az egyensúly, és jön a fúró. Az új módszer voltaképpen szervezetünk e munkáját igyekszik utánozni, könnyíteni.

A dolog úgy néz ki, hogy a kérdéses területen nagyon gyenge áram segítségével pótolják a hiányzó ásványi anyagokat, ezzel regenerálják a felszínt. A módszer egyelőre kísérleti stádiumban van, a szakértők úgy gondolják, hogy kell még néhány év, hogy be lehessen vezetni.

Úgy néz ki tehát, hogy a fogfájósoknak még egy ideig várniuk kell arra, hogy a rendelőkből végérvényesen eltűnjön a rettegett fúró.

Fotó:
pixabay.com

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?