Menü

Hogyan hordozzunk?

A testen történő babahordozásra számtalan módszer és típus létezik a legegyszerűbbtől a bonyolultabbig, ám mindegyik lényege az, hogy a baba megfelelő testhelyzetbe kerüljön.

Amennyiben rossz eszközt használunk, vagy ami még gyakoribb helytelenül használjuk a hordozót az egyaránt káros lehet a babának és a hordozónak is.

A legfontosabb a támasztás. Egy jó hordozó minden oldalról szorosan támaszt, az újszülötteknél fokozottan oda kell figyelni a fej megfelelő pozíciójára is.

Akár kendőről, akár más típusú, például csatos hordozóról van szó, szintén lényeges a baba lábának a helyzete. A lábaknak nem szabad egyenesen lógniuk, a térdeknek felhúzott állapotban kell lenniük és ezt úgy tudjuk elérni, ha mindkét térd alatt van megfelelő támaszték. A párhuzamosan lógó léb kifejezetten káros lehet a baba csípőjének.

A jó babahordozóban a baba a hordozó alany, szülő felé néz és nem kifelé. Ennek egyrészt fizikai okai vannak, másfelől lelki. A gerinc csak úgy van megfelelő helyzetben, ha a baba felénk fordul és biztonságban is így érzi magát a legjobban, ami nagyon fontos a komfortérzet és az ebből adódó helyes testtartás miatt is.

A baba hőmérséklete minden helyzetben kardinális kérdés és a szülők általában kicsit túl is öltöztetik csemetéiket, biztos, ami biztos. A hordozóban viszont figyelni kell arra, hogy a mi testünk melege és az őt átölelő eszköz miatt a kicsire sem kell több ruhadarab, mint ami rajtunk van.

Hátul, vagy elöl? Ez is nagy kérdés. Általában testsúlyhoz szokták kötni, függ persze a hordozó alany teherbírásától, edzettségétől. Valakinek öt kiló felett már érdemes hátratenni a gyereket, míg mások bírják akár 8-10 kilóig is. Egy biztos: nem érdemes sokáig húzni a dolgot, mert a hordozó is egészségkárosodást szenvedhet.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.