Menü

Mi köze a boldogsághormonnak a szenvedélybetegségekhez?

A szenvedélybetegségekre való hajlam hátterében olyan újabb tényezőket fedeztek fel a kutatók, mint például az oxitocin rendszer kifejlődésének zavarai.

Azzal a kérdéssel, hogy mi is az az oxitocin, sokunk a gyermekvállalás során, a szüléssel kapcsolatban találkozik. A szüléskor az oxitocin elősegíti a méhösszehúzódásokat, illetve segíti az anya-gyermek közötti kötődés kialakulását. A szülés folyamatában betöltött szerepe közismert, ám valójában jóval bonyolultabb hormon rendszer működésről van szó, mely a legújabb kutatások szerint még a szenvedélybetegségekre való fogékonyságra is hatással van.

Ausztrál kutatók azt vizsgálták, hogy a gyerekkorban bekövetkező rendellenes hormon-rendszer fejlődés és a felnőttkorban kialakuló függőségek között milyen összefüggés áll fenn.

Az oxitocin, amit más néven boldogsághormonnak is neveznek, megvéd a stressztől, ám bizonyos zavarok hatására, mint például, problémás szülés, gyermekkorban elszenvedett bántalmazás, az oxitocin rendszer kialakulása rendellenes irányt vesz fel. A szakemberek szerint a hormon rendszer kifejlődése során történő zavarok, fokozzák az addiktív szerek iránti fogékonyságot felnőttkorban.

A szocializációs zavarok mellett és azokkal néha szoros összefüggésben olyan biológiai folyamatok zajlanak a szervezetünkben, amelyek komplex módon befolyásolják személyiségünket. Így lehetséges az, hogy bizonyos traumatizációk gyermekkorban olyan negatívan hatnak a hormonális folyamatokra, hogy egyéb tényezők mellett, jelentősen növelik a felnőttkori függőségek kialakulásának esélyét.

Fotó:
pixabay.com

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.


Miért kell figyelni a PH-ra?

A pH rövidítése "potentia hydrogenii", azaz a hidrogénionok koncentrációja, a szervezet megfelelő sav-bázis egyensúlya pedig létfontosságú az egészségünk szempontjából. A skála 7-14-ig terjed, a semleges érték 7 (a tiszta vízé), ami alatt savasnak, felette lúgosnak nevezzük az oldatot. Ezt az értéket nagyon egyszerűen, otthon is megmérhetjük!

Dolgok, amik a fehérjeszegény diéta hatásai

30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása.