Menü

Nem a testsúly, az egészség a fontos

  • Dátum: 2014.08.24., 15:02

Az egészséges életmóddal összefüggésben ugyan sokat emlegetjük a fogyókúrát, ami hasznos lehet, de semmiképpen sem a testsúly a legfontosabb. Ha nincs nagy felesleg, csak akkor diétázzunk, ha jólesik.

A fogyókúra igazi neuralgikus pont az egészséges életmódot követők kiskönyvében. A legrosszabb az, hogy számos lehetőség van arra, hogy elrontsuk és többet ártsunk vele, mint használjunk. Lehet túlzásba vinni, és az ellenkezője is előfordulhat: inkább hízunk tőle. Sajnos tudjuk úgy csinálni, hogy fontos tápanyagokat vonunk meg a szervezetünktől, a diéták igazán szélsőséges, kóros formáiról nem is beszélve.

A fogyókúra akkor sem az igazi, ha külső hatásra erőltetjük magunkra anélkül, hogy fontosságáról igazán meg volnánk győződve. Ezek az esetek általában visszaesnek, de ha nem, akkor sem minden esetben adott a pozitív végeredmény. Az a szám, amit a mérleg mutat, csak egy adat. Egészségünk, szervezetünk viszont egy sokkal komplexebb dolog.

Számos kitartó diétázó küzd depresszióval miután leküzdötte a kilókat, tehát a fogyókúra eredménye eléggé kérdéses. A testsúlyleadás ugyanis komoly életmódváltással járhat, ami nemcsak a testre, hanem a lélekre is jelentős kihatással van. Azaz a fogyókúrát nem lehet egy oldalról, csak fizikai szemszögből kezelni, mert az se nem hatásos, se nem egészséges.

Szakemberek sora hívja fel arra a figyelmet arra, hogy az életmódváltás a táplálkozáson túl összetett dolog. A testsúly tehát csak egy adat, ami nem kérdés, hogy jó mutató lehet, azonban az egészség nem a mérlegen kezdődik és végződik.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.