Menü

Vigyázzon, kire bízza az egészségét!

Az utóbbi időben több negatív hír is bejárta a magyar sajtót, miszerint nagyon óvatosnak kell lennünk, ha az egészségünkről van szó. Hallhattunk a fiatal énekesnőről, akinél nem diagnosztizálták időben a méhnyakrákot a drága magánrendelésen, valamint a Bajor Imrét is félrekezelő, magát neves szakembernek kiadó férfiról, aki hirdette: alternatív módszerével a rákot is gyógyítani tudja. Mint ismeretes, az ország legnagyobb bánatára ez nem sikerült neki.

Láthatjuk tehát, hogy akár orvosi, akár alternatív gyógyászati területen keresgéljük a gyógyulás, az egészségmegőrzés útját, akkor is beleakadhatunk nem megfelelő szakemberekbe, „sarlatánokba”.

Nem könnyű megállapítani, hogy ki a valóban jó szakember. A legnagyobb buktatót éppen az jelenti, hogy ezek a „gyógyítók” hitelesnek tűnnek: sok esetben drága, igényes rendelőkben fogadják a pácienseiket, doktori fokozattal, diplomával, gyakorlattal és szakértelemmel (vagy ennek állításával…) próbálják magukat eladni. Sajnos mint az a humoristát kezelő férfi esetéből is kiderült, hiába adják a nevüket hírességek, ismert emberek is ahhoz, hogy adott orvos/természetgyógyász jó szakember. Mindez sajnos nem közvetlen forrás, és nem tudhatjuk az ő történetük pontos hátterét.

Mit tehetünk? A legjobb, ha saját forrásokra hagyatkozunk. A szoros ismeretségi körünkből érdeklődünk jó orvosok, vagy szakemberek után, és olyan javaslatokat kérünk, akikkel az ismerőseinknek valós jó tapasztalatai vannak. Ezzel is ajánlott azonban óvatosan bánni, és inkább a tényleges közvetlen tapasztalatokra hagyatkozni. Az ismerős ismerőse már ferdített információforrás lehet, arról nem is beszélve, hogy távolról mindenki tud egy jó szakembert, akiről hallott valami érdekeset, ez azonban nem biztos, hogy hiteles információt jelent.

A másik megoldás lehet, ha orvosi körben kér segítséget, és a már ismert, megbízható orvosától, szakemberétől tudakozódik arról, hogy adott területen kit javasol, ki az, akit szívesen ajánl.

Éles helyzetben, műtétek előtt pedig érdemes kikérni több orvos, vagy alternatív gyógyász véleményét is párhuzamosan. „Több szem többet lát!” Ne tartsunk attól, hogy összezavarodunk a sok információtól. Ha a vélemények egymástól eltérőek, az máris jelzésértékű, hogy valahol hiba csúszott a diagnózisba, vagy a javasolt kezelési módszerbe.

Mindezzel talán elkerülhető, hogy magát hitelesnek mondó, de a valóságban felületes, vagy „kuruzsló” jelzőkkel illethető szakemberekre bízzuk az egyik legnagyobb kincsünket, az egészségünket.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.