Menü

A hétpettyes katicák ellenségei

Alig hat éve találtak rá az első magyarországi példányokra és ma már ott tartunk, hogy az őshonos hétpettyes, kétpettyes, valamint az igen ritka szemfoltos katicák természetes életterét is veszélyeztetik az úgynevezett rémkaticák.

Az utóbbi időszakban egyre többet hallunk a harlekin katicákról, amelyek nemcsak bűzös sárga pöttyöket eregetnek, hanem fájdalmasan csípnek is. A hagyományos hétpettyes katicáknál ezek a példányok jóval nagyobbak és rajokban támadnak, akár csak a darazsak, vagy a méhek.

Ha a házunk falát, az ablakok kereteit, az üveget ellepik ezek a köznyelv által csak rémkaticaként emlegetett bogarak, a legjobb, ha azonnal összefogdossuk őket egy befőttes üvegbe, vagy lefújjuk őket rovarirtóval. A látszólag ártatlan bogarak, amit a szaknyelv horrorfilmbe illően ragadozóbogaraknak hív, pusztán biztonságos és védett telelőhelyet keresnek maguknak, azonban egyáltalán nincs szükségünk arra, hogy ezek az élősködők átteleljenek és tovább szaporodjanak.

A harlekin katica alapvetően Dél-Szibériától Dél-Ázsiáig őshonos, amit a nyolcvanas években azért telepítettek be Amerikába, hogy felzabálják a tetveket. Sokáig sikerült kontroll alatt tartani a rémkaticákat, de aztán kiderült, hogy nemcsak a tetveket szeretik, hanem szívesen fogyasztanak ízletes zöldségeket és gyümölcsöket is és egyre több helyen rajzottak fel, ekkor már kontrollálatlanul. A szakemberek belátták, hogy óriási tévedés volt a harlekinek betelepítése, ám azóta már világszerte elszaporodtak. Sajnos, ha ezek a bogarak felfedeznek maguknak egy helyet, ahol az életkörülmények számukra ideálisak, akkor lehetetlen őket kiirtani.

A szakirodalom szerint hazánkban az első példányt 2008-ban Merkl Ottó entomológus találta, ám azóta az ország szinte minden szegletében feltűnt. Ez azért is okozhat gondot, mert az egyébként teljesen ártalmatlan, de igen hasznos hétpettyes és kétpettyes katicákat egyre inkább kiszorítják természetes élőhelyükről. Sajnos természetes ellenségük nincs, legfeljebb a különböző permetszerekkel lehet védekezni ellenük, ráadásul, míg a hagyományos katicák évente egy nemzedéket nemzenek, addig a harlekinek négyszer is eredményesek. Sőt csípnek is, és rajokban támadnak, embert, állatot egyaránt.

Fotó:
pixabay.com

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Koszos hatású farmer és cipő egy vagyonért?

A minap olvastam, hogy Jennifer Lopez egy piszkos, de elképesztően drága farmerban járta New York utcáit. A művésznőről tudjuk, hogy szereti kipróbálni és megmutatni az újabbnál újabb stílusirányzatokat, ám ezúttal lehet, hogy kicsit túllőtt a célon? Egy koszos farmerban járta New York utcáit, amelynek ára megdöbbentő.

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Miért fontos a csapatépítés?

A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.