Menü

Játszva tanulni

A játék főleg gyerekkorban, de felnőttek esetében is jóval több mint pusztán egy kellemes időtöltés, szórakozás.

A játék ugyanis egy nagyon fontos tanulási folyamat, mely fejleszti többek között a kézügyességet, a memóriát, a koncentrációt, és a szociális készségeket is.

A gyerekkor emblematikus játéka az építőkocka, mely leginkább a finommotorikát és a szem-kéz koordinációt javítja. Az építőkockával történő játék estében jól megfigyelhető, hogy milyen fejlődésen mennek át a gyerekek. Egyéves kor után a gyerekek már keresik a tárgyak funkcióját, képesek összetenni a passzoló kockákat, vagyis el kezdenek rendszerben gondolkodni.

Míg kezdetben az építés élménye motiválja a gyerekeket, később játékuk egyre inkább a valóságból táplálkozik. Ezért ilyenkor az építés már önmagában nem játék, hanem a különböző szerepjátékok helyszíne vagy eszköze. Vagyis azért építenek például házakat a gyerekek, hogy abban majd játszanak. Egyébként megfigyelhető, hogy az introvertáltabb személyiségű gyerekek szeretnek hosszasan építgetni, míg az extrovertáltabb gyerekek szívsebben vesznek részt szerepjátékokban.

 A motoros funkciók fejlődése mellett a játéknak kulcsfontosságú szerepe van a szociális készségek fejlesztésében is. A gyerekek játék helyzetekben gyűjtenek tapasztalatot többek között az együttműködésről, a megosztásról, valamint olyan alapvető szociális érzésekről, mint például a barátság.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.