Menü

A játék nem játék

  • Dátum: 2014.11.24., 15:58

A játék komoly szerepet tölt be a gyermek fejlődésében – ezt szinte mindenki tudja, azt viszont már jóval kevesebben veszik tudomásul, hogy a játék elmaradása jelentős képességbeli, lelki és érzelmi visszamaradáshoz vezethet.

A gyermek már a születés előtt, a méhen belül is játszik. Ez a szituáció nekünk, felnőtteknek elég megfoghatatlan, viszont a játék fejlődésre ható fontosságát kiválóan szemlélteti. Az a gyermek, amellyel nem játszanak, vagy nincs lehetősége a játékra, lemarad.

Az első időszakban a csecsemő játéka saját maga, hangokat ad ki, mozog, s eközben el is kezdi környezete felfedezését. A cseperedő gyermekkel való játszás igazi odafigyelést igényel még akkor is, ha rendkívül egysíkúnak és egyszerűnek látszik. Először is, egyáltalán nem mindegy milyen hangon, milyen környezetben, milyen távolságból és mit mutatunk a picinek. Hogyan beszélünk hozzá és mennyire vagyunk türelmesek. A könyvek, a mesék, a szójátékok, az énekek mind-mind a játék és egyben a fejlődés részei.

De mi történik azokkal, akik ebben hiányt szenvednek?

Mind érzelmi szempontból, mind a képességek téren visszamaradás, alacsonyabb szintű aktivitás tapasztalható. A fejlődés megtörése természetesen felnőtt korban is tetten érhető, számos probléma vezethető vissza rá.

Fontos figyelembe venni azt is, hogy a játék nem játék, igenis komoly dolog, sokszor bizony (kis)embert próbáló feladat. Ez így van jól, soha nem szabad lebecsülni azt, amivel a gyermek önmagát le tudja foglalni.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.