Menü

Amikor egy gyerek kórházba kerül...

Különösen nehéz helyzet, ha egy gyerek kerül be a kórházba, hiszen a gyerekek számára a betegség mellett az idegen helyzet is komoly megpróbáltatást jelent.

Vannak olyan súlyosabb esetek, amikor egy beteg gyereknek hosszú időn keresztül gyakorlatilag a kórház az otthona, de még pár kórházban töltött nap is nagyon megterhelő lehet a gyerekek számára. A gyerekeknél ugyanis nemcsak a betegség jelenti az egyetlen problémát, maga az idegen helyzet is komoly stresszforrás lehet. A gyerekeket egy ilyen szituáció fokozottan megviseli, mivel őket érzékenyebben érinti a megszokott rutinból, illetve otthoni környezetből való kiszakadás.

Egyéves kor alatt még a gyerekek nem fogják fel, hogy hol vannak és mi zajlik körülöttük. Számukra a biztonságot jelentő szülők jelenléte biztosítja a komfortérzetet, így az idegen helyzet nem jelent akkora frusztrációt. Kicsit nagyobbaknál, egyéves kor felett azonban az otthontól, megszokott környezettől való távollét komoly stresszforrás lehet. Ők ugyanis már felfogják, hogy mi zajlik körülöttük, félnek a különböző vizsgálatoktól, ráadásul nem értik a helyzetet, gyakran úgy érzik büntetésből éri őket ez a sok rossz dolog.

Egy- két éves kor felett megnyugtatóak lehetnek a gyerekek számára a szülők jelenlétén kívül, kedvenc játékaik, és az otthonra emlékeztető tárgyak. Ismerősök, rokonok, barátok látogatása is fontos lehet főleg a nagyobb gyerekek esetében, segíthetnek elterelni a figyelmüket a kellemetlen vizsgálatokról, és a betegségről is.

Tervezett kórházi tartózkodás esetén pedig mindenképpen ajánlatos, hogy a szülők felkészítsék gyermeküket a rájuk váró megpróbáltatásokra, illetve az idegen környezet elviselésére. A felkészítés során lényeges szempont, hogy a gyerekek megértsék nem büntetésből kerülnek ebbe a helyzetbe, a cél az, hogy ők jobban érezzék magukat.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.