Menü

A változások nyomában

  • Dátum: 2015.05.06., 08:12

Az egészséges táplálkozás követése nemcsak az önmérséklet és tudatosság szempontjából nehéz, hanem ezért is, mert olykor nagyon bonyolult nyomon követni az új (és hiteles) irányokat, valamint a különböző változásokat. Még jó, hogy nem változik minden.

Életünk gyorsan változik és ez bizony ugyanúgy igaz a táplálkozási szokásokra, mint a különböző ezzel kapcsolatos irányelvekre. Magyarul: miből és mennyit?

Hát igen, ez az, amit manapság egyre nehezebb követni, hiszen a saját rutin mellett a gyorsan változó világra is oda kell figyelni. Éppen mit tilos és mit ajánlott enni és inni, ebben ma már külön műfaj kiigazodni. És akkor még ott vannak a szintén változó napi beviteli értékek és mérőszámok.

Az egész kavalkádban jó tudni, hogy van, ami állandó. A gyümölcsök, zöldségek fogyasztása továbbra is ajánlott, ahogyan elfogadott és hiteles tanulmányok, kutatások hívják fel a figyelmet a teljes kiőrlésű gabonák, a halak és más tenger gyümölcsei, a hüvelyesek, a csonthéjasok, valamint az alacsony zsírtartalmú tejtermékek táplálkozásunkban betöltött fontosságára.

A másik oldalon továbbra is ott van a cukor, valamint a feldolgozott, tartósított élelmiszerek széles (és sajnos még mindig kedvelt) skálája.

A sófogyasztással ma már jóval engedékenyebbek a szakértők, és a kávé sem tilos. Túlzásokba persze nem szabad esni.

Az alapelvek tehát nagyban nem változnak, ahogyan az sem, hogy a táplálkozásunk egyik legfontosabb alapja a változatosság legyen.

Fotó:
pixabay.com

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.