Menü

Igazán kész vagy rá?

Sok hobbifutónál jön el az nap, amikor úgy dönt, magasabbra emeli a lécet. Verseny-, és rekordhajhászás – csak óvatosan velük.

A mozgásszegény életmód ellentéte a túledzettség, amely hasonlóan káros lehet egészségügyileg. A futás az utóbbi időszakban – szerencsére – hazánkban is egyre népszerűbb mozgásforma, a konditeremben és a szabadban is rengeteg szabadidős hobbifutóval találkozhatunk.

A különböző sportágakba belevágóknál alapprobléma a motiváció fenntartása, ugyanakkor figyelni kell arra, nehogy átessünk a ló másik oldalára. Több hasznos tanács is akad arra az esetre, ha az ember szeretne sportolni és választott mozgásformájában fejlődni, esetleg komolyabb próbákon, versenyeken megmérettetni magát. Készek vagyunk rá? Érdemes átgondolni.

Az első és legfontosabb a fokozatosság. Futóversenyre készülve érdemes heti 10 százalékot emelni a penzumon, de azt is figyelembe kell venni, hogy egy-egy hosszabb viadal, mondjuk félmaraton, vagy maraton előtt hosszú hetekre/hónapokra van szükség a megfelelő állapot elérésére. Aki nem gondol a fokozatosságra és nem hagy elég időt a felkészülésre, könnyedén megjárhatja, akár súlyos sérülés is lehet a következmény. Elég csak arra gondolni, hogy a profik milyen alapossággal dolgoznak, az amatőrök pláne nem hagyhatják ezt figyelmen kívül.

Oda kell figyelni testünk jelzéseire is. Ha rendszeresen visszatérő fájdalmat érzünk, az azt mutatja, hogy valamin változtatnunk kell. Az is beszédes, ha edzés után napokig tartó fáradtságot tapasztalunk.

Aki nem elég felkészült, sérülést kockáztat, de az is bajban lehet, aki túledzi magát. További jó tanács: aki eddig csak 5-10 kilométert futott, az lehetőleg ne ugorjon bele azonnal egy maratonba.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.


Miért kell figyelni a PH-ra?

A pH rövidítése "potentia hydrogenii", azaz a hidrogénionok koncentrációja, a szervezet megfelelő sav-bázis egyensúlya pedig létfontosságú az egészségünk szempontjából. A skála 7-14-ig terjed, a semleges érték 7 (a tiszta vízé), ami alatt savasnak, felette lúgosnak nevezzük az oldatot. Ezt az értéket nagyon egyszerűen, otthon is megmérhetjük!