Menü

Meleg télen? Nem túl jó...

Sokan szeretik a szokatlanul enyhe, meleg időt a hideg télen, ám akadnak olyanok, akik azt mondják: az a jó, ha az évszaknak megfelelő az időjárás. Több szempontból is az utóbbiaknak van igazuk.

Az utóbbi években/évtizedekben egyre gyakoribb, hogy az időjárás szélsőségesen nyilvánul meg. Ilyen például, ha nyáron a hetekig tartó tikkadt meleget késő őszi hűvös váltja, vagy a szárazságot özönvíz. Ugyanakkor a tél sem kivétel a szélsőséges változások alól. Idén már megéltük, hogy mínusz tíz Celsius fok alá süllyed a hőmérő higanyszála, majd még ugyancsak az év leghidegebb hónapjában kellemes tavaszi időt tapasztaltunk. Volt szárazság, hó, eső, ónos eső.

Amellett, hogy ezekre a hirtelen változásokra, kilengésekre nem könnyű a gyakorlatban, a mindennapi életben felkészülni, az egészségünknek sem feltétlenül kedvez a dolog.

Ott vannak például a frontérzékenyek, nincsenek kevesen azok, aki a meleg és hidegfrontok váltakozását megérzik, megszenvedik. Az enyhe fejfájástól a komolyabb szervi panaszig széles skálán terjed az ő problémájuk, amelynek a mostanában tapasztalható időjárási helyzet remekül megágyaz.

A migrénnel küszködőknek komoly kihívás a szélsőséges és gyakori változás. Az asztmások szintén többet szenvedhetnek ilyenkor, és vannak, akik különböző intenzitású ízületi fájdalmat éreznek. Hazánkban rengetegen küzdenek szív és érrendszeri problémákkal, az ő szervezetük nehezebben alkalmazkodik, akár nagy hideg, akár óriási hőség áll be.

A téli meleg, nyári hideg gyakran a természet folyamatait is negatívan befolyásolja, emellett alaposan megnehezíti a növénytermesztést és az állattenyésztést. Ezek szintén rosszul érintik az embert, aki ugyan alkalmazkodó, de az alkalmazkodásának ára van.

Régi húsvéti szokások

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Ma már inkább a tavaszvárás, és a tavasz eljövetelének jele, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak, és sokaknál vallástalan jelentéssel bír. Azonban az ünnephez rengeteg régi (ma már vicces) hagyomány kapcsolódik, amelyek közül olvashatunk néhányat ebben a cikkben.

Milyen betegségeket szedhetünk össze házi kedvenceinktől?

Több kutatás is bizonyítja és természetesen ezzel egyet is értek, hogy a háziállatok tartása jót tesz az egészségnek, az életmódunknak. Ha azonban nem figyelünk a higiéniára, akkor sajnos betegségeket is elkaphatunk a kis kedvenceinktől.

A Down-szindróma világnapja – avagy húzz felemás zoknit!

A Down-szindróma világnapját március 21-én tartják, az első világnapot Svájcban tartották 2006-ban. Az ünnep célja, hogy felhívja a figyelmet a Down-szindrómára, növelje a megértést, és segítsen, hogy a Down-szindrómások méltósággal és a társadalom aktív tagjaiként élhessenek teljes életet.

Márciusban óraátállítás!

A nyári időszámítás március utolsó vasárnapján kezdődik, és október utolsó vasárnapjáig tart, ennek kezdete 2024-ben március 31. vasárnap hajnalban 2:00 órakor 3:00 órára kell előre állítani az órát.

A korán érkezett tavasz meghozta a kullancsokat

Az enyhe tél sajnos a vérszívóknak is kedvezett. A tavasz idén korábban köszöntött be és meghozta a kullancsokat. Mit tehetünk és hogyan védekezhetünk a kullancsok ellen, illetve mi a megoldás, ha már megtörtént a baj?