Menü

Allergia vagy megfázás - hogyan döntsük el?

A közönséges megfázás és a szezonális allergia hasonló tüneteken osztoznak, így néha nehéz a kettőt egymástól megkülönböztetni, főleg a gyerekek esetében. De nézzük meg közelebbről! Tegyük fel magunknak a következő kérdéseket, hogy eldönthessük, allergiás, vagy megfázásos tünetekről van-e szó.

1. Megváltozott-e az évszak, mióta a tüneteket észleljük?
Ha igen, akkor lehetséges, hogy allergiáról van szó. A szezonális allergia minden évben ugyanakkor érkezik, például ha ősszel a levelek hullani kezdenek vagy éppen tavasszal a virágzás kezdetekor. Allergia esetén, ha a gyermek belélegzi a gombaspórát vagy a növények pollenjét, tüsszögést, orrdugulást, orrfolyást észlelhetünk náluk. A megfázást azonban - melyet egy vírus okoz - az év bármely szakában bármilyen körülmények között megfigyelhetjük, mégis télen a leggyakoribb.

2. Gyorsan alakultak-e ki a tünetek?
Ha igen, talán allergiáról beszélhetünk. Ebben az esetben a tünetek hirtelen jelentkeznek, és sokáig elnyúlnak. Megfázás esetén a tünetek fokozatosan jelennek meg, és 7-10 napon belül el is múlnak. Az allergia esetében azonban - ha a gyermek folyamatosan ki van téve az allergéneknek - a tünetek hetekig vagy hónapokig is fennállnak.

3. Viszketnek-e, vizesnek tűnnek-e a szemek?
Ha igen, akkor allergia. Ha a kötőhártya gyulladásba kerül, sok gyermeknél megjelenik ez a tünet.

4. Jelentkezik-e láz?
Ha igen, akkor inkább megfázásról beszélünk. Az allergia tünetei között soha nem figyelhető meg lázas állapot.

5. Milyen az orrváladék?
Ha sárgás-zöldes szín figyelhető meg, akkor nagy valószínűséggel megfázásról beszélünk. Allergiásoknál rendszerint nincs ilyen tünet, a távozó orrváladék vékonynak tűnik, átlátszó színű és tiszta.

Ha úgy gondoljuk, hogy inkább allergiáról lehet szó, forduljunk szakorvoshoz! Számos dolog fordulhat elő a környezetben, ami allergiás tüneteket válthat ki, például állatok, dohányfüst, virágpor, házi por, ételek vagy gombák. Próbáljuk meghatározni, hogy mi lehet új a környezetben, aminek eddig nem voltunk kitéve kitéve. Ennek meghatározása és eltávolítása segít az allergia leküzdésében. Gyakran azonban az allergiateszt az egyetlen lehetőség, hogy fény derüljön az okra.

A vizsgálatot szakrendelőben végzik, és a meghatározás történhet vérből vagy a bőr alá fecskendezett allergének által kiváltott helyi válaszreakciók alapján. Ha az eredmény is alátámasztja, hogy a tünetek hátterében allergia áll, az orvos javasolni fogja, hogy próbáljuk meg csökkenteni az allergéneknek való kitettséget, használjunk vény nélkül kapható szereket, vagy ő maga fog receptre kapható gyógyszert felírni.

Ha gyermekünk panaszai meghűlésnek tűnnek, egyeztessünk az orvossal, mielőtt bármiféle gyógyszerrel kezelni kezdenénk. Ezek sokszor súlyos mellékhatásokkal járhatnak. Adhatunk neki például ibuprofént láz- és fájdalomcsillapítóként. A sós víz használata is segíthet az orrnyák eltávolításában. Ez utóbbi allergia esetén is javasolt.

Forrás: kidshealth.org

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.