Menü

A hercegnő-kultusz hatása

A Disney hercegnők napjainkra már kulturális ikonokká nőtték ki magukat. Egyesek aggodalmukat fejezték ki a témával kapcsolatban, miszerint ennek a kultúrának negatív hatása lehet a fiatal lányok testképére, hiszen a Disney mesékből ismert hercegnők mind karcsúak, csinosak, gyakran valószínűtlenül karcsú derékkal.

Egy tanulmány keretében a kutatók beszéltek szülőkkel és gyerekekkel is, hogy felbecsüljék, milyen hatásai lehetnek a hercegnő-kultusznak. A médiariportok ellenére a fiatal lányoknál nem alakult ki helytelen testkép, a fiúkat viszont befolyásolták a rámenős fiatal vezetők – ők ugyanis ezáltal magasabb önbecsüléssel rendelkeztek.

Jó ötlet lehet megmutatni lányainknak, hogy vannak alternatív modellek, és más dolgok is, ami iránt vágyakozhatnak – például, hogy orvosok, tudósok, mérnökök, pilóták vagy asztronauták legyenek.

A tanulmány szerint a hercegnő-kultusz semmilyen hatással nincs a lányok önmagunkról alkotott testképének nézetére. A folyamatnak egy hosszabb követése még érdekes lehet, talán káros hatást is felfedeznének, de ez még a jövő zenéje. Az bizonyos, hogy a TV-nek, a filmeknek és más médiának nagy befolyásoló szerepe van abban, hogy gyermekeink fejében milyen kép alakul ki önmagukról, ami a saját nemiségüket illeti, és ez főleg a fiatal lányok szempontjából fontos.

A tanulmányban egyébként 198 3 és 6,5 év közötti lány és fiú vett részt. A vizsgálatokat alapvető mérésekkel kezdték, például viselkedéstesztekkel; megnézték milyen hatása van annak, ha egy éven keresztül Disney hercegnő figurákkal játszottak, és ekkor újra letesztelték őket. A gyerekek tanárai és szülei biztosították a legtöbb információt, de a gyerekekkel külön játékpreferencia tesztet is végeztettek. A felnőttek kérdőíveket töltöttek ki: mennyi ideig nézi a gyermek a TV-t, ez milyen hatással lehet a nemi viselkedésére, a testképére és a szociális viselkedésére. A gyerekeknek játékokat adtak, amelyeket dobozokba kellet szétválogatniuk aszerint, hogy mennyire szeretnek velük játszani: nagyon, kevéssé, egyáltalán nem. A gyermekek önmagukról alkotott testképét is a szülők válaszai alapján értékelték. A szülőknek különböző állítások alapján kellett bejelölni, hogy szerintük mi jellemzi az ő kicsinyüket: „A gyermekem szereti a testét.” vagy „A gyermekem szeretne vékonyabb lenni.” vagy „A gyermekem gyakran beszél a súlyáról.” vagy a „A gyermekem szeretne jobban kinézni.” A szociális viselkedésüket is a szülők értékelték például az alapján, hogy a gyermekük mennyire segítőkész a barátaival szemben.

Eredmények:

- A vártak szerint a lányok többet játszottak a biztosított Disney hercegnő figurákkal.
- Az egy éves Disney hercegnő kultusznak való kitettség mindenképpen magasabb női nemi viselkedést eredményezett függetlenül attól, hogy a gyermek az egy éves periódus elején mennyire szeretett ilyen játékokkal játszani.
- Fiúk esetében a hercegnő-kultusznak való kitettség magasabb önbecsülést hozott, és ezek a fiúk még szociálisabbak lettek.
- A lányoknál szerencsére nem eredményezett káros hatást a testképüket tekintve.

Mik a következtetések?

Nincs semmi rossz abban, ha a lányok kifejezik a nőiességüket. Mindössze arra kell figyelnünk, hogy később ne hagyják, hogy ez a hozzáállás korlátozza őket az élet nyújtotta lehetőségek terén. Sajnos a hercegnők számára biztosított álláslehetőségek a mai munkaerőpiacon eléggé korlátozottak, ezért annak érdekében, hogy lánykáink örökkön-örökké boldogan éljenek, fontos, hogy hangsúlyozzuk nekik, nőként is lehetőségek tárháza áll rendelkezésükre, hogy kifejezzék önmagukat a modern világban.

Forrás: www.nhs.uk

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.