Menü

Vacsorázz kenyér nélkül

Közismert tény, hogy az elhízások komoly mértékéért a finomlisztes és cukros ételek felelősek. Ezek közül is a kenyér az, ami jelen van a legtöbb esti étkezésben. Máris sokat teszünk az egészségünkért, ha mindössze a fő ételünket, a kenyeret kiiktatjuk a vacsorai menüből. Ez a tény azonban a legtöbbek komfortzónáján kívül esik - hogyan valósítsuk meg?

A probléma ott kezdődik, hogy az emberek legnagyobb része fehér kenyeret eszik, amely jelentősen megemeli a vércukorszintet, és az elhízás egyik fő felelőse (mármint rajtunk kívül ugye...). A boltokban kapható rozsos, teljes őrlésű kenyerek többsége szintén tartalmaz finomlisztet, szóval lehetőség szerint olvassuk el a címkét - már ha van. A valóban jó összetevőket tartalmazó pékárukat egyébként ellátják valamilyen formában az összetevők listájával, hiszen tudják, a komolyan egészségtudatos emberek nem elégszenek meg annyival, hogy például valamennyi tönkölyliszt van a kenyérben.

Az egészséges kenyerek szénhidráttartalma is jelentős azonban, ami még akkor is sok lehet vacsorára, ha komoly rosttartalommal rendelkezik a termék. Az alakunk és az egészségünk megőrzése érdekében érdemes leszokni róla az esti étkezéseken. Sokan ezt elképzelhetetlennek tartják, pedig fehérjéből és zöldségből is igen jól lehet lakni.

A fotón látható ínycsiklandozó tál például igen laktató, a sonka, tojás, befőttes uborka és zöldségek kombinációja kenyér nélkül is fogyasztható, sőt! Így valamivel többet ehetünk belőle, és egész más ízeket fogunk érezni. Tény, hogy meg kell szokni a kenyér nélküli vacsorát, de az is tény, hogy igencsak meg lehet szeretni!

Aki nehezen mond le arról, hogy "valamihez" egye ezeket az ételeket puffasztott búzával, vagy rizzsel, vagy pászkával. Ezt fogyaszthatja akár olaj nélkül elkészített tojásrántottához (szükség esetén olajspray-vel elkészíthető), vagy sajtkrémekhez is. Csakis ötletesség kérdése, hogy kiiktassuk a kenyeret, kis kreativitással pedig az étkezésünket is feldobja ez a fajta változatosság, hiszen sokan ugyanazt eszik reggelire, mint vacsorára.

No de miért pont a vacsoránál mondjunk le a kenyérről? Mert ahogy haladunk előre a napban, az anyagcserénk egyre lassul. Tehát a reggeliből tudja felvenni a legtöbb energiát, a vacsorából pedig a legkevesebbet, hiszen akkor már alváshoz, pihenéshez készülődik a szervezet. Éppen ezért egyes diéták arra épülnek, hogy a magasabb kalória- és szénhidráttartalmú ételeket minél korábban együk a nap folyamán.

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.

Exorexia (kóros sportolás) tünetei és kezelése

Az exorexia súlyos edzésmániát, kóros edzést, egyfajta függőséget jelent. Érintettjei testsúlyukat és alakjukat akarják teljesen kontrollálni, amihez edzéseik számát egyre csak emelik, annak elmaradásakor feszültek és indulatosak lesznek. Olyan szenvedélybetegségről van tehát szó, amelynél az eredetileg egészségesnek induló mozgás válik betegessé, kényszeressé.