Menü

Amikor csak sír és sír a baba

A csecsemőkori krónikus hasfájás nagyon meg tudja nehezíteni a szülést követő hónapokat. Legfőbb jele, hogy a csecsemő nagyon sokat sír, amit szülőként rendkívül nehéz végignézni.

A csecsemőkori hasfájásnak több oka is lehet. Leggyakrabban arról van szó, hogy a kicsi jó evő, és hajlamos „degeszre” enni magát. Sok anyuka a babasíráshoz első körben az éhséget társítja, és megeteti a kicsit. De a babák nemcsak az éhségüket jelzik sírással, tehát gondolnunk kell arra is, hogy a túletetéstől fájhat a pocakja. Ezekben az esetekben érdemes visszafogni az adagokat, egyen a baba inkább többször, de kevesebbet.

Az anyuka által fogyasztott különböző élelmiszerek is okozhatnak hasfájást a babáknál. Ezért érdemes megpróbálni a szoptatós anyukáknak, hogy kerülik például a következő puffasztó hatású zöldségek fogyasztását: karfiol, karalábé, kelkáposzta, hüvelyesek. Ha hasfájós a baba, akkor próbaképpen az anyának ajánlott minimalizálni a tej illetve tejtermékek fogyasztását is.

Fontos tudni, hogy bizonyos esetekben fennáll a kockázata annak is, hogy a baba bélflórája nem alakul ki megfelelően, aminek egyébként normális helyzetben, pár hónapos korra már ki kell fejlődnie. Ezt valószínűsítheti például a császármetszéssel történő születés, vagy ha a baba intenzív újszülött-kezelésen esett át, melynek részeként nagy mennyiségű antibiotikumot kapott. Ilyenkor a probléma bélbaktérium pótló készítmények (probiotikumok) segítségével orvosolható.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.

Kutya a családban

Lakótelepen nőttem fel, sajnos soha nem volt háziállatom, így nem volt lehetőségem megtapasztalni, milyen érzés egy házi kedvenc a családban, ám költözésünk óta fontolgatom, hogy menhelyről hazaviszek egy kutyust.

Iskolai telefonhasználat pro és kontra

Mai témánk apropóját az adta, amit a minap olvastam a világhálón: a brit iskolákban szigorú ellenőrzési rendszert vezetnek be: az iskolák felelőssége lesz, hogy a diákok ne használhassák a mobiltelefonjukat a tanórákon. Iskolai telefonhasználat pro és kontra.

Ha nem múlik a gyereknél a köhögés…

Téli-télvégi időszakban gyakrabban betegek a gyermekeink, s különösen azok a gyerekek hajlamosak az influenzára, elhúzódó hurutos és/vagy száraz köhögésre, akik közösségbe járnak, azaz bölcsisek, ovisok vagy iskolába járnak, tehát szinte minden csemete.

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon, ami azt jelenti, hogy éhgyomorra indulnak el reggel – állapította meg egy kutatás, melyből sajnos megállapították, hogy három gyerekből egy reggelizés nélkül indul el otthonról az óvodába, iskolába.