Menü

Ajándékvásárlás: többet szívvel, mint pénzzel!

Nem kell teljesen kivonódni az ünnepeket megelőző ajándék vásárlási lázból, de némi józan megfontolással, sokat tehetünk környezetünkért ebben az időszakban is.

Tényleg egyszerű dolgokról van szó. A lényeg, hogy legalább kicsit mérsékeljük az ebben az időszakban igen csak elszabaduló pénzköltésünket, vagyis vásároljunk kevesebbet, mint amit egyébként megtehetnénk. Ha például meg szoktuk határozni, hogy családtagjainknak milyen értékben veszünk ajándékot, akkor ezt az értéket mondjuk felezzük meg. Rossz tanácsadó a „kire mennyi pénzt szánunk” elv, ebből származik a legtöbb felesleges ajándék. Mert nem a másik fél lebeg a szemünk előtt, hanem a keretösszeg.

Ezért bár közhelyesnek hangozhat, de az ötletes, személyre szóló ajándékok nemcsak nagyobb örömet tudnak általában okozni, de mivel nem haszontalan, felesleges tárgyak, ezért kevesebb terhet rónak környezetünkre is. A legjobb, ha nem (csak) tárgyi ajándékokban gondolkozunk, hanem élményekben.

Például családon belül is érdemes lehet alkalmazni a közösségekben szokás, „húzós” ajándékozás gyakorlatát. Vagyis, hogy mindenki csak egy személynek vesz ajándékot, annak, akit előzetesen kihúzott. Ebben az esetben csak egy-egy személyre kell koncentrálnunk, így könnyebb ötletesnek és eredetinek lenni az ajándékvásárlásban, ráadásul így csökkenthető a felesleg (felesleges, haszontalan, nem személyre szabott ajándék).

Élményre pedig jó példa lehet, ha családon belül úgy döntenek, hogy ajándék helyett elutaznak valahova, vagy részt vesznek közösen valamilyen programon. Nem muszáj persze pont karácsony napjára időzíteni ezt a közös családi programot. A lényeg, hogy azt az összeget, amit az ajándékokra szánnánk, inkább élményre, családi együttlétre költjük.

Mielőtt minket is magával rántana az ünnepi köntösbe öltöztetett fogyasztási, vásárlási láz, érdemes lassítani, és kívülről ránézni erre az „őrületre”. Legyünk tudatosabbak, és vásároljunk idén, legalább eggyel kevesebb felesleges ajándéktárgyat, mint tavaly!

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Miért fontos a csapatépítés?

A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.