Menü

Mennyi mindenre jó a C-vitamin!

Megtanultuk gyerekkorunkban, hogy tavasszal, ősszel és télen sok-sok zöldséget és gyümölcsöt együnk, mert abban sok a C-vitamin és így nem betegszünk meg. Később jöttek az étrendkiegészítők, a multivitaminok. Egyre jobban az életünk részévé vált a vitaminbevitel, akár mesterséges úton is.

Rendben, de csak ezért szedhetünk C-vitamint? Hogy ne betegedjünk meg a kritikus időszakokban, amikor az immunrendszerünk gyengébb? Nem! Szerencsére a tudománynak köszönhetően ma már számos más egészségügyi területen is bizonyított a C-vitamin jótékony hatása.

Tudtuk-e például, hogy fokozhatja a kemoterápia hatékonyságát? Kutatások támasztják alá, hogy a kiegészítő C-vitamin adagolás javíthatja a kezelés hatékonyságát daganatos betegeknél.

Tumoros elváltozások során a C-vitamin szupplementumként történő pótlólagos bevitele javíthat a rákos betegek kezelésének hatékonyságán vagy életminőségén.

Csökkentheti a szürkehályog (idegen szóval cataracta) kialakulási kockázatát is. Időseknél gyakran előforduló megbetegedés a makula degeneráció. Ilyenkor az éleslátás helyén lévő ideghártya sejtjei pusztulásnak indulnak, ennek következtében drasztikus látásromlás alakul ki, és a betegek olvasóképessége romlik vagy teljesen el is veszik, ugyanis nem tudnak az adott pontra fókuszálni. Ezek az idős emberek a perifériás látásukra támaszkodva tudják folytatni életüket. Sajnos a betegség gyógyítása napjainkban még nem lehetséges, csak az állapot javítására vagy fenntartására léteznek lehetőségek. Ügyeljünk a C-vitamin bevitelre, ugyanis a makula degeneráció kialakulási kockázatának csökkentésében is szerepet játszhat.

A C-vitamin ezen kívül csökkentheti a kardiovaszkuláris (vagyis szív- és érrendszeri) betegségek kialakulási kockázatát is, illetve javíthatja az előrehaladott stádiumban lévő betegek életminőségét.

Kifejezetten fontos szereppel bírhat a dohányosok esetében, hiszen a C-vitamin antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően hatékonyan részt vesz a keletkező szabadgyökök ártalmatlanításában.

Ezen kívül számos más biológiai folyamat optimális működéséhez járulhat hozzá. Többek között befolyásolhatja az immunrendszer különböző komponenseit, és számos enzim működését is segíti azáltal, hogy azok megfelelő funkcionalitásához szükséges komponenseket aktivál, amelyek nélkül az enzimek nem tudnák betölteni normál szerepüket.

A C-vitamin részt vesz a kollagén előállításában. A kollagén egyébként a kötőszövetnek egy rendkívül fontos alkotóeleme, hiszen elengedhetetlen szereppel rendelkezik – a teljesség igénye nélkül – bőrünk, inaink, ínszalagjaink felépítésében.

Beviteli formák

A C-vitamin pótlására számos lehetőségünk van. Leggyakrabban a zöldségeket, gyümölcsöket ajánlják, de ezen kívül szedhetjük tabletta, kapszula vagy kristályos por formájában, illetve főleg súlyos betegeknél vagy komoly vitaminhiányban szenvedőknél alkalmazzák az intravénás adagolást. Nemrégiben pedig megjelent egy újabb beviteli forma is, a liposzómás C-vitamin.

Mik azok a liposzómák?

A liposzómákat nagy, belül üreges golyókként kell elképzelnünk, amelyeknek falát zsírból felépülő kettős hártyaréteg alkotja. Ezeknek a belsejébe különféle anyagokat, például gyógyszer hatóanyagokat, vitaminokat lehet „csomagolni”. Szedni ugyanúgy kell, mint egy tablettát, csak a liposzóma biológiai, kémiai tulajdonságainak köszönhetően felszívódása valószínűleg sokkal hatékonyabb, mint a kapszulás vagy tablettás formának. Az ezzel kapcsolatos tudományos vizsgálatok azonban még folyamatban vannak.

A fentiek csak kiragadott példák, mi mindenre gyakorolhat pozitív hatást a C-vitamin. Reményeim szerint ezt követően senkit sem kell túlzottan biztatni, hogy fokozott figyelemmel kísérje életében a megfelelő vitaminbevitelt!

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.