Menü

Nyissunk ablakot, ha esik!

Lakásainknak nem tesz jót a nedves levegő, ezért inkább becsukjuk-bezárjuk ablakainkat, ha esik - mondották talán nagyszüleink. Manapság azonban, főleg a városi életforma mellett sokkal inkább megéri esőben vagy az után szellőztetni, mint tiszta vagy szeles időben.

A korábbi generációk - ahonnan hagyományos mindennapi tudásunk jelentős része datálódik - nagyobb része még hagyományos építésű tégla, vagy sokszor vályog- és földházakban lakott. A vályog- és földházak falai vízzáró alapozás híján egy "vízteret" alkottak a talajjal. A szobák melege a falakról párologtatta a vizet, amelynek helyébe újabb víz lépett a talajból. Ez egy olyan szívó hatás volt, amely folyton nyirkosan tartotta a föld- és vályogfalakat. Ezzel eddig probléma nincs, hiszen tudjuk, hogy párásabb levegőben pihentetőbben lehet például aludni. A gondot az jelentette, amikor a falak alsó része az állandó nedvesség miatt salétromosodott, penészedett. Eleink tehát azért szellőztettek inkább száraz időben, hogy szárazabban tartsák a belső helyiségeket.

Sok (múlt) század eleji téglaházzal is ez a helyzet., ha az alapozás elöregedett. A nehezen szellőző helyiségek hűvös falain ráadásul a levegő páratartalma is lecsapódhat, amely ismét hívogató élőhelyet kínál a penészeknek.

A modernebb építésű házakban (így lakásokban) a fiatal alapozás miatt ez a probléma nem merül fel. A korszerű technológiáknak köszönhetően ablakaink egyre nagyobbak és egyre jobban szigetelnek, fűtőtestjeink pedig egyre hatékonyabbak. Egy új építésű alulszellőztetett helyiségben - lakásban - a levegő inkább száraz, mint nedves.

A városban a levegő minősége is más. Kipufogógázokkal, korom- és porszemcsékkel tarkított. A por pedig szárítja a levegőt, mivel arra törekszik, hogy vizet vegyen magához. A meleg, a szél és a forgalom ezeket a szemcséket felkavarja (mozgásban tartja), így a városi levegő elképesztően száraz. Az eső azonban nagyon jótékonyan hat minderre, úgymond kipucolja a várost és megtisztítja a levegőt. Az esőcseppek a kormot és a port a levegőből a földre mossák, amelynek egy része a talajba és a csatornarendszerbe távozik. A kipufogógázok egy része is beleoldódik az esővízbe a talajszint közelében, s ugyanígy távozik a levegőből az esővel.

Az eső nem tisztítja meg egészen a városi levegőt, mert a burkolaton maradó korom- és porszemcsék az eső felszáradtával újra a levegőbe kerülnek. A levegő azonban 10-15 perc eső után meglehetősen tiszta, mentes a por- és koromszemcséktől és a kipufogógázoktól, így érdemes lakásunkat esőben és közvetlenül az után szellőztetni. A nedves levegő egészségünknek is jó és friss érzetet kelt. A friss esőillat már csak a cseresznye a tejszínhab tetején!

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.

Az almaecet sokoldalú felhasználása és előnyei

Az almaecet egy sokoldalú csodaszer. Amellett, hogy a konyhákban évek óta hódít a viszonylag olcsó áron kapható ecet, a fogyókúrázók körében is népszerű. Azonban milyen jótékony és pozitív hatásai vannak annak, ha minden nap belecsempészed az ételeidbe, vagy vízzel hígítva, mézzel édesítve, iszol néhány kortyot belőle?

Klímakarbantartás: miért fontos?

A hirtelen beköszönő nyárias meleg lassan aktuálissá teszi a klímahasználatot, s ekkor különösen ajánlott otthonunk, autónk fertőtlenítése, hiszen a klímarendszerben számos kórokozó megtelepszik. A klíma karbantartása több okból is fontos, ám a menete bonyolultabb, minthogy azt házilag is teljeskörűen el lehessen végezni.

Hogyan segíthetnek a kék színű ásványok?

A kék szín, a vízenergia színe. A víz pedig a tudást, az érzelmeket, az emberi kapcsolatot és az emberek közötti kommunikáció eleme. A kék szín a tudás, a nyugalom, a béke, az érzelmek és tudásvágy szimbóluma is.