Menü

Problémás a bőröd? Figyelj rá, hogy mit eszel!

A bőr szervezetünk legnagyobb szerve, védelmet biztosít számunkra, hiszen az első védvonala testünknek a kórokozókkal szemben. Véd hő-, mechanikai-, kémiai és mikrobiológiai hatásoktól egyaránt. A táplálék minősége befolyásolhatja a kültakaró állapotát és betegségeit.

Akné

Az egyik leggyakoribb bőrprobléma, amely leginkább serdülőkorban jelentkezik. A pattanások megszaporodását bizonyos ételek és italok fokozzák. Ilyenek például: az olajos magvak, csokoládé, kakaó, túl fűszeres, csípős ételek, forró kávé és tea. Hiszen az aknék kialakulásához vezetnek a telített zsírsavakban gazdag ételek fogyasztása, ezek a zsírok felgyorsítják a szabadgyökök képződését, így gyulladásos folyamatokat indukálnak.

Szigorú diétát nem érdemes folytatni, csak tartózkodjunk ezen ételek túlzott fogyasztásától.

Dermatitis herpetiformis

A dermatitis a bőr gyulladásos reakcióját jelenti valamilyen allergénre. A bőrtünetek leggyakrabban a könyök és a térd felett, a hát középvonalában jelentkeznek. Kerülendőek ebben az esetben a glutén tartalmú élelmiszerek, akár egész életen át. A gluténmentes diéta hatására a beteg akár néhány hónap alatt tünetmentessé válhat.

Psoriasis (pikkelysömör)

Leggyakrabban előforduló krónikus, de nem fertőtő bőrbetegség, ami a körmöket és a nyálkahártyákat is érintheti. Kiújulásra hajlamos, tünetmentes és heves tünetekkel járó szakaszok váltogatják egymást. Jellemző tünete a bőrfelülete elszarusodó foltok megjelenése, izolált pakkok nagyobb területekké olvadhatnak össze.

Kutatások szerint az omega-3-ban gazdag élelmiszerek, mint például a repceolaj fogyasztása csökkenti a gyulladásos folyamatokat. Az eikozapentaénsav - amely tengeri halakban található meg - csökkenti a pikkelyképződést és viszketést. Vizsgálatok szerint a psoriasisos betegek 25%-a gluténérzékeny, így a gluténmentes diéta csökkenti vagy tünetmentessé teszi a betegeket. Az alkoholfogyasztást kerülni kell, mert fokozza a tüneteket.

Táplálkozási hiányállapotok

Vitaminhiány jelentkezhet a nem kiegyensúlyozott táplálkozás hatására. Egyes szigorú vagy egyoldalú diéták esetén, időskori alultápláltság során a vitaminellátottság nem megfelelő, amely a kültakarónkon is elváltozásokat okozhat. Jelentkezhet szarusodási zavar, ajakpír, berepedezés, a haj és a köröm töredezettsége.

A legjellemzőbb tünetek:

- B2-vitamin (riboflavin) hiányakor: ajakszárazság, ajakgyulladás, vörös nyelv
- B3-vitamin (niacin): arc, nyak, alkar és könyök bőrfelületén vörösesbarna elváltozás, hámvastagodás alakul ki.
- B6-vitamin (piridoxin): dermatitis (a bőr gyulladása), glossitis (a nyelv gyulladása), cheilosis (a szájzug szárazsága)
- C-vitamin (aszkorbinsav) hiánya bőr- és nyálkahártya vérzékenységet, vöröses-lilás foltok megjelenését okozza a bőrön (purpura).

Mikroelemek hiánya

- vas: sápadt bőrt, korai őszülést, festékhiányos foltok megjelenését és hajhullást idézhet elő.
- cink: elhúzódóvá teszi a sebgyógyulást, fokozza a bőrfertőzések kialakulását
- szelén: csökkenti a sebgyógyulási hajlamot.

Természetesen a megjelenő bőrelváltozással először keressük fel a bőrgyógyászunkat és az egyes diéták csak kiegészíthetik vagy felgyorsíthatják a gyógyulás folyamatát a gyógyszeres kezelés mellett.

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba?

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba? Plüss nyuszi/csirke/kacsa vagy csoki nyuszi/csirke/kacsa a tökéletes választás! – olvasom az egyik állatvédő egyesület facebook oldalán és megmondom őszintén teljes mértékben egyetértek a felhívásukkal!

Munkahelyi motiváció?

Minden vezető sikeres cégre és lelkes munkatársakra vágyik, akik szakmailag kiválóak és minden nap a legjobb formájukat hozzák. A valóság azonban nem ilyen egyszerű. Még a legjobbnak tűnő munkatárs esetében sem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújt napról-napra, és mindig maximálisan eltökélt. Jó hír, hogy vezetőként nagyban befolyásolhatjuk, hogy egy dolgozó mennyire tudja és akarja kihasználni tehetségét! Lássuk, hogyan!

Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?

Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.

Az elliptikus tréner több fantasztikus hatása

Sokak számára a mindennapi futás fájdalmakhoz, sérülésekhez vezethet. Ennek megakadályozása érdekében az aktív helyreállítási edzéseket érdemes beépíteni a futóprogramba, ez ugyanis ad egy kis szünetet, kicsit változtat a rutinon, ez pedig segít fenntartani a motivációt.

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?