Menü

Titkok egy 78 éve tartó házasságból

Morrie and Betty Markoff majdnem 8 évtizednyi együttlét után sem bántak meg semmit. Egy 100 éves pár, akik immár majdnem 80 éve élnek házasságban, megosztották a hosszú, boldog házasság titkait – annak ellenére boldog házasság, hogy sosem mondták egymásnak: „Szeretlek!”.

A házaspár Los Angelesben él, pontosan 78 éve házasodtak össze, és azt mondják, valóban nincs semmi nagyszerű titok a sikeres házassághoz, a lényeg a tolerancia és a tisztelet.

Betty azt nyilatkozta: „Csak soha ne hagyd, hogy a panaszkodás haraggá alakuljon. Tolerancia és tisztelet: szeretned kell ezeket a tulajdonságokat. Morrie sosem használná a szeretlek szót, én igen, de a cselekvések mindkettőnk részéről azonosak.”

Amikor Morriet kérdezték, miért nem mondta sosem a feleségének, hogy szereti, azt válaszolta: „Számomra birtokló jelentéssel bír ez a szó: szeretlek. Ellenőrző és követelő. A szó, amit szívesebben használok helyette: gondoskodás. Gondoskodunk az emberekről. Számomra ennek sokkal mélyebb üzenete van. A szeretet egy ezoterikus szó, az emberek sok könnyed dolgot jellemeznek vele. Szeretek teniszezni és ehhez hasonlók. Mindig megölelem Betty-t, folyton csókolgatom. Nagyon sokat törődöm vele, gondoskodom róla.”

A pár 1938-ban találkozott és ismerkedett meg egy new york-i esküvőn, és hosszú közös házasságuk kapcsán egy német fotós, Karsten Thormaehlen százévesek történeteiről készült dokumentumkönyvébe is bekerülnek.

Szerintük a könyvben ők a kakukktojások, hiszen mindenkit túléltek. Morrie erről így nyilatkozik: „Én is látom, hogy ez nagyon ritka. Mi szerencsések vagyunk. A legtöbb, amit nektek kívánhatok, az a szerencse.”

Morrie úgy gondolja, hogy hosszú életének titka egy „isteni beavatkozásnak” köszönhető, ugyanis a 99. születésnapja előtt egy nappal túlélt egy szívinfarktust. Akkor Betty hívta a 911-et, kórházba szállították, és egy műtét során pacemakert helyeztek a szívébe.

Annak ellenére, hogy gyakorlatilag jó néhány másodpercig haldoklott, mire a család visszaért, már ébren találta, és nem sokkal később már viccelődött.

Betty azonban a hosszú élet titkát abban látja, hogy megtanulta, hogyan készítsen fehérjében és zöldségekben gazdag ételeket, valamint a mindennapi sétában, amit évtizedek óta minden nap tesznek a helyi tó körül.

A házaspár azt mondja, hogy a legfurcsább dolog abban, ha az ember egyre idősebb, hogy látja, ahogy a saját gyermekei is egyre öregszenek, nyugdíjasok lesznek és így tovább. Az egyik lányuk ugyanabban a tömbben lakik, mint ők, ezért ha egyikük meghalna, a pár másik tagja akkor sem maradna egyedül.

„78 év után azt mondhatom, hogy nem követtem el hibát. Voltunk lent és fent, de még mindig itt vagyunk” – fejezte be történetüket Morrie, miközben kezét feleségének térdén pihentette.

Forrás: www.independent.co.uk

(A képek illusztrációk, nem a történet szereplőit ábrázolják.)

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

Ne éljünk a múlt fogságában

Az elmúlt években folyamatos veszteségélmények és válságok között élünk, erre pedig rárakodnak az egyéni gondok is. A krízisek egyik jellemzője a bizonytalanság. Elengedni valamit, vagy küzdeni érte? Ez a fajta ellentmondásosság meggondolatlannak tűnő, vagy látszólag teljesen érthetetlen, irracionális döntésekhez vezethet, viszont lehetőség is egyúttal. Az alábbi cikkben arra kaphatunk válaszokat, hogy milyen módszereket, gondolatokat vethetünk be az elengedés érdekében.