Menü

Az olasz Aprajafalva: Alberobello

Olaszország egyik dél-keleti régiója, Puglia még felfedezetlen gyöngyszem a turisták számára. Rengeteg kisebb-nagyobb település található itt, melyek gyönyörűek, leginkább a tengerparton (mint pl. Giovinazzo, Trani, Bisceglie, Polignano a Mare, stb.), mégis szinte alig észrevehető a turizmus a külföldieket tekintve. Ezt jelzi az is, hogy a sziesztát szigorúan tartják, az éttermek délután 3-4-kor zárnak és csak este nyitnak ki újra; ha 4 után szeretnénk főttet vagy pl. pizzát enni, az itt kizárt, hiszen a sütőket és tűzhelyeket csak 7-kor izzítják be újra.

Viszont van egy városka a régióban, ahol nemcsak nyáron, de még kora ősszel, szeles-esős időben is hemzsegnek a turisták és elvétve amerikai hangokat is hallani. Nem a tenger mellett találjuk és viszonylag magasan, a Murgia-fennsík lankás dombjai között nyúlik el a Világörökségek listáján is szereplő Alberobello.

Neve az "Arboris belli" szókapcsolatból, azaz "szép fák erdeje" jelentésből ered, hiszen a település mellett egy nagyobb erdőség található, melynek talaja bővelkedik mészkőben és a híres terra rossa-ban (vörösföld), ami kedvez az olíva-, mandula-, cseresznye- és szőlőtermesztésnek.

Nos, miért is lett a Világöröksége része Alberobello? Pontosabban a történelmi negyedei, melynek pontos eredetét ma is homály fedi és hozzá több legenda párosul.

Hírnevét a trullóknak, ezeknek a különleges építményeknek köszönheti, melyek története egészen a 16. századig vezethető vissza a városban. Egyes kutatások szerint azonban már a 10. században voltak trullók Puglia területén, de olyan feltételezés is létezik, hogy i. e. 3. évezredben ismerték ezt az építkezési formát, mégpedig a görögök partra szállása által.

Ezeket a kör vagy négyszögletes alaprajzú házacskákat mindenféle kötőanyag és fa tartószerkezet nélkül építették. A benépesülés során egy conversanói gróf fennhatósága alá tartozott a terület, aki viszont ravasz módon mai szóval mondva súlyos adócsalást követett el: megparancsolta az itt letelepedetteknek, hogy olyan házat építhetnek, melyek gyorsan lebonthatók és felépíthetők az adószedők érkezésekor, hogy ne kelljen a grófnak fizetnie utánuk. A grófot végül a nápolyi király börtönbe záratta, de a város csak a 18. század végére lett szabad, amikor engedélyezték az első cementtel ragasztott téglaházak építését.

Maga a "trullo" tulajdonképpen egy sárkunyhó kőből épített változata, amiben nincs sár és semmilyen kötőanyag: kör alaprajzú, hengerfalú, kúpfedelű házikó, csúcsán a kéménnyel.

Nagyon érdekes, hogy minden háznak különböző motívum van festve a süvegére (archaikus, mágikus, keresztény szimbólumok vagy állatövi jegyek) és a kémény azaz zárókő is különböző alakzatokat formáz, melyek jelentése szintén máig tisztázatlan: mágikus erőt, fallikus szimbólumot vagy pusztán dekorációs célzatot szolgált.

A városkában találunk egy nagyon puritán templomot is és persze illendően turisztikai helyhez, rengeteg kézművest, valamint ingyen kilátással kecsegtető szuvenír boltokat. Sajnos. Hiszen a boltok tömkelege kicsit elveszi a lényegről a hangsúlyt. De bóklászva fellelhetünk eldugottabb utcácskákat is.

Mindenesetre, aki erre fele jár, mindenképpen látogassa meg pár órára Alberobellot! Mert "bello"!

Cikk és fotók: Gősi Gabriella

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?

Futás biztonságosan!

Régóta gondolkozom azon, hogy mennyire biztonságos sport a futás a szabadban, erdőben, terepen – egyedül. Hogyan tehetjük biztonságosabbá a szabadtéri edzéseinket? Ezzel foglalkozunk ma.