Menü

Mit sportoljak? – I. Röplabda

Talán kevesen vannak az olvasók között, akik jobban tisztában vannak a röplabda-eredményekkel, mint a focival vagy a kézilabdával. A tévében nem ez a legnézettebb sport, de ez nem jelenti azt, hogy nincs legalább annyira izgalmas, mint a futballmeccsek. Persze az az igazi, ha az ember űzi, és nem nézi a sportot. Hogy miért érdemes a röplabdát választani, annak számos oka van.

Egyrészt a viszonylag egyszerű szabályai miatt. Ha valaki először próbálja, akkor is könnyű elsajátítani a szabályokat, a pontszámítást, így előbb élvezetessé válhat a játék. Ráadásul, ha csapategyenlőtlenség van, valaki kiállhat döntőbírónak, amely pozíciót cserélgethetik is. Így nem kell senkinek sem unatkozni, mindenki figyelme le van kötve.

Kihívások azért bőven akadnak ebben a sportban. Amilyen egyszerű megjegyezni a szabályokat, olyan bonyolult elsajátítani a technikákat. Fontos, hogy az ember ne üsse túl messze a labdát, teremben ne üsse túl magasra, törekedjen arra, hogy senki ne sérüljön meg. Ehhez nagyon fontos a kéztartás, a figyelem, a lábmozgás. Így ez a sport nemcsak egyféle izomcsoportot dolgoztat meg. Amellett, hogy a kéz folyamatosan dolgozik, a lábakra, a hát- és vállizmokra is szükség van, nem beszélve arról, hogy az állóképességet mennyivel javítja a röplabdázás. A figyelemre gyakorolt hatása sem elhanyagolható.

Talán a legnagyobb előnye, hogy nem igényel nagy felszerelést, és baráti körben szinte bármikor űzhető. Ha van egy megfelelő helyszínünk (akár a barátunk hátsó kertje, ahol egy régi hálót kifeszítünk két fa közé), és van kellő számú emberünk, akkor már csak egy labda kell. Akár, egész délutánra elegendő elfoglaltságot szolgáltat.

Aki pedig szeret a sportokban jobban elmélyülni, az találhat a lakóhelye környékén kezdő, haladó, sőt, akár profi csapatokat is, ahol a tudását még tovább fejlesztheti. Ha az ember örömét leli benne, akkor mindegy, hogy profi csapatban, vagy a barátaival a kertben; tét nélkül, vagy szigorúan a győzelemre koncentrálva: mindenhogy rendkívül izgalmas és hasznos sport.

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.

Exorexia (kóros sportolás) tünetei és kezelése

Az exorexia súlyos edzésmániát, kóros edzést, egyfajta függőséget jelent. Érintettjei testsúlyukat és alakjukat akarják teljesen kontrollálni, amihez edzéseik számát egyre csak emelik, annak elmaradásakor feszültek és indulatosak lesznek. Olyan szenvedélybetegségről van tehát szó, amelynél az eredetileg egészségesnek induló mozgás válik betegessé, kényszeressé.