Menü

Egészséged megőrzése tanévkezdés után

Ahogyan elkezdődik a tanév, mindenkire ránehezedik a karácsonyig tartó kemény munka súlya. Teljesíteni kell az iskolában, munkahelyen, egyetemen, miközben a nappalok rövidebbek, az éjszakák hosszabbak, a hőmérséklet alacsonyabb, a ruhák pedig vastagabbak. És ahogyan fogy a nap hossza, egyre fogy belőlünk is az energia, vagy a kezdeti lelkesedés. De hogy ne merüljünk ki októberig teljesen, érdemes pár dolgot megfogadni.

Pótold a vitaminokat!

A vitaminok pótlása nem merül ki a naponta beszedett multivitaminokban. Változatos étrenddel, gyümölcsök, zöldségek fogyasztásával is hozzá kell járulnunk vitaminkészletünk fenntartásához. Ebben a rendszeresség és az odafigyelés különösen fontos.

Mozogj sokat!

Ezalatt nem azt értem, hogy feltétlenül járj el a konditerembe akkor is, ha már alig állsz a lábadon. Csupán azt, hogy figyelj arra, akármilyen munkát is végzel, akármennyit tanulsz is, mindig legyen időd legalább egy húsz perces levezető sétára vagy futásra, esetleg egy kis jakuzzizással egybekötött úszásra. Ez az óvodás gyerekek számára is nagyon fontos. Ha minden nap egy kicsit közösen mozognak a szülőkkel ovi után, esetleg direkt sétálva mennek haza, az a tüdejüknek és az agyuknak is jót tesz, ráadásul jobban is tudnak aludni egy kis mozgás után.

Egyél rendszeresen!

Nagyon nehéz egy rohanós hétköznapon betartani, hogy rendszeresen együnk, egy étkezés se maradjon ki, és elkerüljük a nassolást, de nem lehetetlen. Ha hajlamosak vagyunk elfeledkezni a napirendünkről, állítsunk be a nap elején vagy előző nap végén ébresztőket, amelyek figyelmeztetnek az étkezés időpontjára. Fontos az is, hogy legalább két-három napra előre tervezzünk, így elkerülhetjük a monoton étrendet.

Pihenj eleget!

Pihenés alatt a lehető legnagyobb kikapcsolódást értjük. Hiszen az nem pihenés, amely során még fejünkben van a holnapi tanulnivaló, vagy a következő napi munka. Napi 8 óra alvás elég, de az teljen sötétben, csendben. Fontos az is, hogy reggel adj időt magadnak a felébredésre. Kelj egy kicsit korábban, igyál egy kávét, esetleg zuhanyozz le, reggelizz meg, hogy fokozatosan induljon be a napod. Este pedig igyekezz időben lefeküdni!

Ha figyelsz ezekre az apró dolgokra, akkor könnyebben fogod abszolválni az eléd kerülő kihívásokat, és nem fáradsz el olyan hamar az évkezdés után.

Szerző: Varga Ágnes Kata

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Miért fontos a csapatépítés?

A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.