Menü

Hogyan működik az immunrendszer? - Betegségek

E heti és egyben utolsó részünkben az immunrendszer betegségeinek rejtelmeibe nyerhetünk betekintést, hogy milyen érdekes és egyúttal rémisztő dolgokra is képes lehet a saját testünk.

Az immunrendszer betegségeiről…

Az immunrendszer összetettsége miatt számos lehetséges útja van annak, hogy valami esetleg elromlik a rendszerben. Az immunrendszert érintő betegségek három csoportba oszthatóak, ezeket fogjuk kicsit közelebbről is megvizsgálni.

Immunhiány

Ez az állapot akkor jelentkezik, ha az immunrendszer egy vagy több összetevője nem működik. Számos oka lehet az állapot kialakulásának, és itt nem kell nagy dolgokra gondolnunk, hiszen az okok közé sorolják a kort, az elhízást és az alkoholizmust is. A fejlődő országok listáján az alultápláltság is szerepel. Az AIDS betegség a szerzett immunhiánynak egy általános példája.

Autoimmunitás

Ebben az esetben az immunrendszer nem helyesen a test saját, egészséges sejtjeit támadja meg ahelyett, hogy a kórokozó vagy hibás sejtek elpusztításán dolgozna. Ilyenkor sajnos nem tudja a saját sejteket a nem saját sejtektől megkülönböztetni.

Az autoimmun betegségek gyakrabban előfordulnak, mint gondolnánk, hiszen ilyen betegség a cöliákia, az 1-es típusú cukorbetegség és a reumatoid artritisz is, de a sort sajnos napestig folytathatnák.

Hiperszenzitivitás (=hiperérzékenység)

Hiperszenzitivitás esetén az immunrendszer valamilyen helyzetre túlzott mértékben reagál, és így az egészséges szövetekben is kárt tesz. Ennek nagyon jó példája az anafilaxiás sokk, amikor a test az allergiát kiváltó anyagra olyan mértékben reagál, hogy akár az életet is veszélyztető állapot alakulhat ki.

Összefoglalás dióhéjban:

Az elmúlt hetek során talán túlzott mértékben is megismertük immunrendszerünket annak minden egyes résztvevőjével, feladatával és potenciális hibáival. De saját magunk megismerése – úgy, ahogy a lelki oldalról sem -, testi oldalról sem fejeződik be sosem.

Az immunrendszer egy rendkívül bonyolult hálózat, amely elengedhetetlen a túlélésünkhöz. A legtöbb és a legideálisabb esetekben a testben számos különböző rendszer és sejttípus dolgozik együtt tökéletes harmóniában, hogy a betegséget előidéző idegenekkel felvegyék a harcot, és testünk elöregedett, elhalt sejtjeit eltakarítsák. Ezért tehát érdemes megbecsülnünk fizikai valónkat is.

Forrás: www.medicalnewstoday.com

Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?

Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.

Az elliptikus tréner több fantasztikus hatása

Sokak számára a mindennapi futás fájdalmakhoz, sérülésekhez vezethet. Ennek megakadályozása érdekében az aktív helyreállítási edzéseket érdemes beépíteni a futóprogramba, ez ugyanis ad egy kis szünetet, kicsit változtat a rutinon, ez pedig segít fenntartani a motivációt.

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jelek, melyek vitaminhiányra utalnak

A vitaminhiánynak számtalan jele lehet: hajunk, körmünk, bőrünk mind árulkodhatnak hiánybetegségről. Szerencsére azonban van megoldás. Összeszedtük a leggyakoribb hiányállapotokat, valamint, hogy mit érdemes fogyasztani ilyen esetben.

Tünetek, amik a túl magas vasszintre hívja fel a figyelmet

A szervezetben a ferritin tárolja a vasat, így az alacsony szintje vashiányra, a magas pedig a vasraktárak fokozott telítettségére utalhat.