Menü

Tényleg napi 10.000 lépést kell sétálni?

Ha eddig azt gondoltuk, hogy a telefonunk által teljesített 10.000 lépés elég, akkor részben tévedünk. A napi 10.000 lépés megtétele valójában egyáltalán nem elégséges az egészség megőrzéséhez, ugyanis a hangsúly nem a lépések számán van. Mit sem ér a 10.000 lépés, ha csak letotyogtuk valahol. Ahhoz, hogy hozzájáruljunk az egészségünk megőrzéséhez az szükséges, hogy aktívak legyünk, és a szívritmusunk hosszabb-rövidebb időre megemelkedjen. Fontos kihangsúlyozni, hogy nem kell kifulladásig csinálni semmit, elég, ha érezzük, hogy a pulzusunk megemelkedett, de közben még képesek lennénk beszélgetni. Léteznek remek applikációk, amelyeknek segítségével mérni tudjuk, valóban elértük-e a kívánt szintet. Kutatási eredmények támasztják alá, hogy ha rendszeres sétálunk, 15%-kal csökkenthetjük a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát.

De nekem nincs időm mozogni! Hogyan legyek aktívabb?

Őszintén és könnyen tudok erre a kérdésre válaszolni. De, van időd mozogni! Mindenkinek van ideje mozogni. Tudom, hogy a legtöbb embernek az időhiány a kifogása a mozgás ellen, időről időre mindannyian átéljük ezt, amíg a mozgás nem válik teljesen az életünk részévé.

Azonban számos egyszerű lehetőség van, hogy könnyen aktívabbá váljunk. Ha közel lakunk a munkahelyünkhöz, menjünk gyalog vagy kerékpárral. Ha lifttel járunk fel az ötödikre, mától menjünk inkább a lépcsőn. Ha sokat közlekedünk mozgólépcsőkön, ne hagyjuk, hogy kiszolgáljon minket, sétáljunk felfelé. (Ez könnyűnek tűnik, de nagyon nem az, viszont könnyen függőséget okoz, ha belekezdünk! Személy szerint ez az egyik kedvenc szórakozásom.) Ha autóval járunk, parkoljunk egy kicsit távolabb. (Ez sokszor olcsóbb is, így két legyet ütünk egy csapásra!)

Mennyi mozgásra van szükségem?

A legfrissebb ajánlások szerint heti két és fél óra mozgás az, ami már hatással van az egészségre. Ez naponta 30 percet jelent heti 5 napon. Az elején talán soknak és kivitelezhetetlennek tűnik az eddigi életmódunk figyelembevételével, de abszolút nem lehetetlen. Ha egyszer beépült a napi rutinunkba, utána el sem tudjuk már képzelni az életünket nélküle.

Végül, de nem utolsó sorban pedig nemcsak a rák kialakulási kockázatát csökkenthetjük vele, hanem a 2-es típusú cukorbetegség, illetve a szívbetegségek kialakulása is nagyobb eséllyel megelőzhető. Ennyit biztosan megér. A többit tapasztaljuk meg saját magunkon!

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?