Menü

Mire figyeljünk oda, ha télen úszunk?

Tipikusan a nyárhoz kapcsolódó sport az úszás. És valóban észrevehető, hogy nemcsak a strandok, hanem az uszodák is megtelnek ilyenkor. Itt most természetesen az a fontos, hogy megtelnek úszni vágyókkal. Télen sokkal könnyebben lehet sportolásról alkalmas vízfelületet találni.

Télen alaposabban be kell melegíteni, hiszen a hidegben izmaink könnyebben legémberedhetnek. Fokozottan figyeljünk tehát tudom, hogy milyen gyakorlatokat csinálunk az úszás megkezdése előtt. Minden hozzáértő kiemeli, hogy az úszósapka minősége ilyenkor hatványozottan fontos. Azon egyszerű oknál fogva, mert miután kijöttünk a vízből, Nagyon oda kell figyelni arra, hogy a hajunkat rendesen megszárítsuk, ami nem hogy vizes, de még kicsit nedves sem lehet ezek után. Ez természetesen nőknél a nagyobb probléma, de a férfiak sem vehetik félvállról, és természetesen gyermekeinknél is erre nagyon oda kell figyelni.

Ezek a legnagyobb veszélyek, amik leselkednek ránk. De talán ezeket is könnyedén áthidalhatjuk. Ne felejtsük, Magyarország gazdag vizekben, és nem pusztán természetes, hanem mesterséges vizekben is. Ma már a legtöbb kisvárosban (a nagyvárosokban meg egyenesen ez természetes) találunk uszodákat. Önmaga az úszás tehát már nem luxus télen sem. Ha pedig mindezek mellett kicsit gonoszkodni akarnék, azt is mondhatnám, hogy azért is merészkedjünk ilyenkor nyugodtan a medencékbe, mert kisebb lesz a tömeg, mint nyáron. A parton bizonyosan, de ugyanez igaz a medencékre is. Igaz, aki igazán szerelmese ennek a mozgásformának, azt megtaláljuk télen is az uszodában.

Persze jóval több ruhát kell levennünk, és praktikussági okból ilyenkor ezerszer fontosabb, hogy az adott uszoda megfelelően tudja tárolni ezeket a ruháinkat. Könnyű belátni, ez nyáron nem akkora feladat, mint télen egy kabát-pulóver-vastag farmer kombináció, egyéb értékeink mellett.

Én tehát mindenkit bíztatnék. Nagyobb energia befektetéssel jár, de télen se álljunk le a sporttal, és ha a kedvencünk az úszás, vagy szeretjük az úszást, azzal se. a karácsonykor felszedett kilókról már nem is beszélve.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?

Futás biztonságosan!

Régóta gondolkozom azon, hogy mennyire biztonságos sport a futás a szabadban, erdőben, terepen – egyedül. Hogyan tehetjük biztonságosabbá a szabadtéri edzéseinket? Ezzel foglalkozunk ma.