Töltsük fel vasraktárainkat!
- Dátum: 2014.06.04., 10:50
- vashiány, vashiány kezelése, vashiány tünetei, zöldségek vashiány ellen
Leverten ébredünk és a kedvünk a nap múlásával sem lesz jobb. Állandó fáradtság gyötör bennünket, szellemileg, fizikailag is kimerültnek érezzük magunkat. A hajunk hullik, vagy töredezik, rendszeresen fáj a fejünk, vagy szédülünk. Ingerlékenyekké válunk és kedvetlenekké. Nos, ezek a tünetek legtöbb esetben vashiányra vezethetők vissza.
Egy alapos vérvizsgálattal utána járhatunk, hogy a fentebb felsorolt tünetek valóban a vashiány miatt alakultak-e ki. Ha igen, akkor ne ijedjünk meg, hiszen gyógyszeres kezelés nélkül is feltölthetjük vaskészleteinket. Tudatos és megfontolt táplálkozással könnyen segíthetünk a bajon és nemcsak az életkedvünk tér majd vissza, hanem a hajhullásnak, a fáradékonyságnak is véget vethetünk.
A vashiány legtöbbször a helytelen táplálkozás miatt alakul ki. Különösen veszélyes csecsemő, kisgyermek, serdülő korban, amikor rövid idő alatt rendkívül gyorsan nőnek, változnak a gyerekek. Ebben az időszakban fokozott vasszükséglet jellemzi a szervezetet, különben tanulási nehézségek, viselkedés zavarok, megkésett fejlődés, fáradékonyság, aluszékonyság lesz úrrá a gyermekeken. Persze jobb megelőzni a bajt, a kezdetben „mindössze” vérszegénységet” okozó vashiányt, s odafigyelni a megfelelő táplálkozásra. Nyers zöldségekből, gyümölcsökből a legkönnyebb pótolni az elvesztett vasat, de persze a főzött ételek is sokat segíthetnek a bajon.
Miután a C-vitamin nagy mértékben segíti a vas felszívódását, ezért olyan gyümölcsöket és zöldségeket fogyasszunk, amelyek sok ilyet tartalmaznak. Például ilyen a citrom, a narancs, a csipkebogyó, a som, de a cseresznyével, a sárgabarackkal és a málnával sem kell fukar étvággyal bánnunk.
A spenót, vagy a sóska köztudottan komoly vastartalommal bíró zöldségféle, de a fokhagyma, a káposztafélék, a sütőtök, a brokkoli, a mangold, a sárgarépa, valamint a petrezselyem is sokat segíthet rajtunk. A hüvelyesek ugyancsak jó megoldást nyújtanak.
Érdemes nassolás helyett inkább magas vastartalmú olajos magvakat (dió, mogyoró, mandula) fogyasztani, reggelire pedig ne hagyjuk ki a zabpelyhet sem.
A halféleségek közül a lazac és a hering, a tejtermékek közül pedig a kecske- és juh készítmények vastartalma kiemelkedő. A belsőségekről pedig még nem is szóltunk, a máj, a velő, vagy a tüdő, ugyancsak jó kis vaspótló étek.
Fotó:
pixabay.com
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.