Töltsük fel vasraktárainkat!
- Dátum: 2014.06.04., 10:50
- vashiány, vashiány kezelése, vashiány tünetei, zöldségek vashiány ellen
Leverten ébredünk és a kedvünk a nap múlásával sem lesz jobb. Állandó fáradtság gyötör bennünket, szellemileg, fizikailag is kimerültnek érezzük magunkat. A hajunk hullik, vagy töredezik, rendszeresen fáj a fejünk, vagy szédülünk. Ingerlékenyekké válunk és kedvetlenekké. Nos, ezek a tünetek legtöbb esetben vashiányra vezethetők vissza.
Egy alapos vérvizsgálattal utána járhatunk, hogy a fentebb felsorolt tünetek valóban a vashiány miatt alakultak-e ki. Ha igen, akkor ne ijedjünk meg, hiszen gyógyszeres kezelés nélkül is feltölthetjük vaskészleteinket. Tudatos és megfontolt táplálkozással könnyen segíthetünk a bajon és nemcsak az életkedvünk tér majd vissza, hanem a hajhullásnak, a fáradékonyságnak is véget vethetünk.
A vashiány legtöbbször a helytelen táplálkozás miatt alakul ki. Különösen veszélyes csecsemő, kisgyermek, serdülő korban, amikor rövid idő alatt rendkívül gyorsan nőnek, változnak a gyerekek. Ebben az időszakban fokozott vasszükséglet jellemzi a szervezetet, különben tanulási nehézségek, viselkedés zavarok, megkésett fejlődés, fáradékonyság, aluszékonyság lesz úrrá a gyermekeken. Persze jobb megelőzni a bajt, a kezdetben „mindössze” vérszegénységet” okozó vashiányt, s odafigyelni a megfelelő táplálkozásra. Nyers zöldségekből, gyümölcsökből a legkönnyebb pótolni az elvesztett vasat, de persze a főzött ételek is sokat segíthetnek a bajon.
Miután a C-vitamin nagy mértékben segíti a vas felszívódását, ezért olyan gyümölcsöket és zöldségeket fogyasszunk, amelyek sok ilyet tartalmaznak. Például ilyen a citrom, a narancs, a csipkebogyó, a som, de a cseresznyével, a sárgabarackkal és a málnával sem kell fukar étvággyal bánnunk.
A spenót, vagy a sóska köztudottan komoly vastartalommal bíró zöldségféle, de a fokhagyma, a káposztafélék, a sütőtök, a brokkoli, a mangold, a sárgarépa, valamint a petrezselyem is sokat segíthet rajtunk. A hüvelyesek ugyancsak jó megoldást nyújtanak.
Érdemes nassolás helyett inkább magas vastartalmú olajos magvakat (dió, mogyoró, mandula) fogyasztani, reggelire pedig ne hagyjuk ki a zabpelyhet sem.
A halféleségek közül a lazac és a hering, a tejtermékek közül pedig a kecske- és juh készítmények vastartalma kiemelkedő. A belsőségekről pedig még nem is szóltunk, a máj, a velő, vagy a tüdő, ugyancsak jó kis vaspótló étek.
Fotó:
pixabay.com
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.