Menü

Szerencsehozó és kerülendő falatok szilveszterre és újévre

Az elmúló óesztendő, illetve az érkező újév fontos esemény, összekapcsolódnak, hatnak egymásra. Minden kultúrának megvannak a maga szerencsehozó ételei, lássuk mivel köszöntsük a 2024-es esztendőt!

Hogyan űzzük el a rossz álmokat?

Már régóta nagy népszerűségnek örvendenek az álomfogók. A legtöbb házban megtalálható, de nem is sejtjük, hogy a dekoráció funkció mellett, mást is rejt ez a kis tárgy. Tehát ismerjük meg az eredeti funkcióját!

A falusi fiatalok összetartó közössége

Sokszor felmerül a kérdés, hogy szép dolog falun lakni, mert csend, nyugalom van, de mit is kezdjen ott magával az ember, főleg egy fiatal?! Igen is van mit csinálni, erre egy nagyon jó példa egy kis falu fiatal közössége, akik nagyon kreatívan fogják össze a falu népét, hogy együtt szórakozhassanak, és felpezsdítsék nem csak a fiatalok, hanem az idősebb korosztály életét is. Interjú a KIFLI közösségével és egy oszlopos tagjával, Bódog Bencével.

Útinapló – Izland – első rész

Izland, a szigetország, az állam önmagában, mely egy teljesen más életet és életformát mutat nekünk, megtanít egy más személetre.

Egynapos böjt? Te is meg tudod csinálni!

Egy egészséges felnőtt ember szervezete kibír 24 órát táplálékbevitel nélkül még akkor is, ha fizikai munkát végez. Te próbáltad már?

Miért fontos az emberiség életében a tánc?

A zene és a tánc nagyjából egyidős lehet az emberiséggel. Tudjuk, hogy már az ősemberek is készítettek hangszereket bőrből, fából, kövekből. A táncot nonverbális kommunikációnak is tekinthetjük, de egy biztos: a tánc nyelvét a világon mindenhol ismerik. Április 29-e pedig a nemzetközi táncnap!

Húsvéti szokások a világ körül

Jól ismerjük a magyar húsvéti szokásokat: nem maradhat el a kalács, a torma, a sonka és persze a locsolkodás sem. Ilyen egyedi szokásokkal más nemzet is büszkélkedhet, ez teszi a népeket különbözővé és persze egyedivé.

Kultúra a koronavírus alatt

Koronavírus előtt sokan jártak moziba, színházba, könyvtárba és egyéb olyan helyekre, ahol egy kis kultúrát tudott magába szívni az ember. Sajnos egyre jobban eléri az emberek ingerküszöbét az, hogy nincsenek nyitva üzletek, szórakozóhelyek és persze azok az intézmények, amelyek a kultúráért felelősek.

Mire jók az illóolajok?

Az illóolajokat alapvetően terápiás, gyógyító céllal alkalmazzák, azonban az ellazulás, pihenés, regenerálódás mellett különböző panaszok kezelésére, megelőzésére használják, s már az ősi kultúrákban is alkalmazták ezeket.

Miért tanuljunk idegen nyelveket?

Vannak, akiknek könnyebben megy az idegennyelv tanulása, és vannak, akiknek kevésbé, de mindenkinek hasznára válik, még annak is, aki nem tervez külföldön tanulni vagy élni. Szerencsére számos előnye van a nyelvtanulásnak…

Jótékony könnyek?

Hogy milyen haszna van a könnyeknek, és milyen szempontból lehetnek ártalmasak, mindig is mítoszok övezték. Egyesek varázserejűnek gondolták, mások éppen pusztítónak, és a kettőben az a közös, hogy mindig valamilyen kulturális és viselkedésbeli norma irányította a megítélést. De valójában mire jók a könnyek?

Mi is az az irónia, és hogyan kezeljük helyesen?

Szerencsére olyan világban élünk, mely teljesen nyitott a humorra és az iróniára. Bár néha ezt nem érezzük. Az irónia olyan tulajdonságbeli sajátosság, mellyel nem rendelkezik mindenki egyforma mértékben. Éppen ezért olykor előfordul, hogy nem értik meg. Nos, igen, ez roppant kínos szituációkat tud eredményezni.

Az egyre népszerűbb kanapészörf 

A couchsurfing, magyarul kanapészörf egyre népszerűbb a világban. A lényege, hogy ismeretlenek adnak ki szobákat, kanapékat pár éjszakára gyakorlatilag bárhol és tulajdonképpen ingyen. Alapvetően már odáig bővült, hogy nyelvi oktatás adok-kapok és közös szabadidő eltöltési részprogramok is bővítik az egyre inkább mobilapplikációként funkcionáló alkalmazást.

Érdekes ételek a Kárpát-medencéből

Minden régiónak megvannak a sajátos ételspecialitásai. A legutóbb frankofón világ után most a Kárpát-medence kerül terítékre. Természetesen a teljesség igénye nélkül, jöjjön hát egy szubjektív meglepő és mulatságos étel felsorolás ebből a román-szlovák-szerb-magyar-német olvasztótengelyből.

Tud-e akárki jól énekelni?

Ha választani lehetne, mindannyian szép, csilingelő hangot választanánk magunknak. De nem mindenkinek adatik ez meg valóban. Viszont, a hiedelmekkel ellentétben, az énekhang viszonylag jól fejleszthető.

Szeretetnyelvek

Az, hogy van egy anyanyelvünk, és vannak nyelvek, melyeken meg tudjuk értetni magunkat, természetes. De nemcsak a beszédünknek van nyelve, hanem a cselekedeteinknek is. A homlokráncolás, a bólogatás, ökölrázás mind olyan jel, amit mindenki megért, még akkor is, ha nem egy nemzethez tartozik. De ami sokaknak meglepő, hogy különféle szeretetnyelvekkel rendelkezünk. Ezeket fogjuk most megismerni.

A Férfiak Klubja elindította a Kultúrát Apától társadalmi kezdeményezést

A Férfiak Klubja a Kultúrát Apától programmal egyrészről az édesapákat szeretné megszólítani, másrészről pedig a magyar színházi szcénát. Az ötlet célja, hogy legalább évente egyszer kötődjön apához egy olyan meghatározó kulturális élmény, mint a színházlátogatás. A csatlakozó színházak és társulatok által külön erre a célra szánt apajegyeket a szervezet népszerűsíti majd.

A műveltséghez társított gondolatok

Műveltnek lenni régen kiváltság volt. Az uralkodócsalád és a főurak gyermekei rengeteg olyan dologban részesültek, melyben mások nem: nyelveket tanulhattak, zenélhettek, könyveket olvashattak. Ma már egyik sem elérhetetlen, talán épp ezért nem is próbálja mindenki elérni. De vajon nincs divatja már a műveltségnek?

Kreatív hobbik az unalom ellen

Néha hajlamosak vagyunk annyira belefeledkezni a munkába és az egyéb teendőinkbe, hogy elfelejtünk kikapcsolódni. Szó szerint, hiszen ha szabadidőhöz jutunk, hirtelen nem is tudjuk, mihez kezdjünk. Íme, pár tipp azoknak, akik tanácstalanok ilyen téren.

Békéscsaba, ahogy a turisták nem látják

Nyaralás előtt mindig tájékozódunk az adott város, illetve vidék látnivalóiról. De mik azok, amik biztosan kimaradnak a látóterünkből? Most vegyük szemügyre Békéscsaba rejtett látnivalóit!

A nyelvtanulásban rejlő lehetőségek

Mindannyian emlékszünk, hogy az iskolában milyen nehéz volt egy nyelvet megtanulni. Ha odafigyelünk gyermekünk igényeire és adottságaira, könnyen felfedezhetjük, miben tehetséges, mi az, ami boldoggá teszi, amit szívesen csinál.

Kutya-szempontból alul-kulturált ország vagyunk

Az állattartás módján is jól lemérhető egy ország kultúrája. A kutyákhoz való hozzáállásban is megmutatkozik: jócskán van még hová fejlődnünk.

Írd bele magad egy könyvbe, legyél Te is könyvmecénás!

Szeretnél hozzájárulni valamilyen értékteremtő dologhoz? Most itt a lehetőség, ugyanis a Csimota Könyvkiadó létrehozta a Könyvmecénás akcióját, melynek keretében Te is hozzájárulhatsz a könyvek megjelenéséhez.