Menü

Újra hódít a bakelit!

Kapcsolatom a bakelitlemezekkel nem nyúlik olyan messzire. Amikor elkerültem a szülővárosomból és a párommal összeköltöztem, akkor kerültem ennek a furcsa hobbinak a közelébe. Kezdetben fogalmam sem volt, hogy napjainkban milyen sok embernek jelent a bakelitlemez értéket, és nem is gondoltam, hogy milyen sok helyen kaphatóak. Természetesen már régebben is találkoztam ilyen fajta lemezekkel, de akkor még a szobám falát díszítettem pár karcos bakelittel.

Mára már komolyabban gondolkodom, ha szembe találom magam ezzel a termékkel, és azt is tudom, hogy milyen összeggel kell számolnom, ha vásárolni szeretnék. Hiszen, vannak elég súlyos áru darabok is. Természetesen, nálam a borító kinézete is számít.

A bakelit lemezek újra aranykorukat élik, sok fiatal inkább a vinyleket választja a digitális hanghordozók helyett. Ennek több oka is lehet. Az egyik például, hogy sok esetben tartósabb lehet, mint egy CD lemez, vagy egy online letöltött zenei anyag. De sokan gondolják úgy, hogy a vinylek hangminősége messze jobb, mint bármilyen más hanghordozóké. Nem beszélve a lemezborítókról, melyek elvarázsolhatnak, megdöbbenthetnek, vagy éppen megborzongtathatnak. Az viszont teljesen biztos, hogy olyan élményt ad a lemezjátszón való zenehallgatás, mint semmilyen más módja a zenehallgatásnak.

Története

A rendszerváltás előtt, amikor Magyarországon csak egy lemezkiadó vállalat működött, és nem volt sok lehetőség nyugati lemezek megvásárlására – csak bizonyos helyeken horribilis összegekért – a zenerajongók csak azok közül választhattak, melyeket a hanglemezgyár aktuális elnöke kiválasztott gyártásra. Természetesen a csempészektől, már akkor is lehetett különlegességeket venni, körülbelül egy havi fizetésért cserébe. A Jugoszláviában gyártott lemezeket még mind a mai napig nagy számban lehet találni a bolhapiacokon, antikváriumokban. Ezek a lemezek gyakran elmaradtak minőségben a nyugati gyártásúaktól, de más módja, nem nagyon volt a nyugati lemezek megvásárlására.

A rendszerváltás után ugyan megnyíltak a lehetőségek a nyugati lemezekhez, de addigra már alábbhagyott a kereslet a vinylek iránt. Több magán kiadó is megpróbált betörni a lemezpiacra, így olyan előadók is készíthettek lemezeket, akiket az előző rendszerben próbáltak elhallgattatni, vagy legalábbis megnehezíteni a dolgukat.

A 2010-es évek közepétől azonban újra felemelkedő ágon van a hagyományos bakelit lemezek népszerűsége, olyannyira, hogy az elmúlt évben több lemezt adtak el az Amerikai Hanglemezgyártók Szövetsége szerint, mint amennyit online vásároltak.

Az új lemezek kifogástalan állapota sokak számára lehet felvillanyozó, de sokan vannak, akik a lemezbörzék, bolhapiacok és antikváriumok rejtett kincseit felfedezve szerzik meg a rég várt albumot. Az online vásárlás segítségével szinte bármelyik kiadványt meglehet szerezni, azonban ezek ára nem a magyar árakhoz vannak viszonyítva, hanem az adott országáéhoz, nem beszélve, a gyakran túlzottan drága szállítási költségről sem.

Az elmúlt időben egyre több helyen rendeznek rendszeresen lemezbörzéket, ahol meglepően sok érdekességbe lehet belefutni. A lemezek nagy része már nem Hungaroton- (magyar hanglemezgyártó vállalat) vagy Jugoton (jugoszláv hanglemezgyár) nyomás, hanem jó minőségű német, holland, angol, vagy éppen amerikai. Ezek ára természetesen magasabb, mint a már említett kétgyártásúakénál, de sok esetben egy-egy kiadványt csak nyugati nyomásban lehet megszerezni.

Ha zenehallgatásnál a bakelit lemez mellett döntünk, akkor azt nem lehet megbánni, hiszen ez egy külön életérzés. Lehet használt vagy új, ha az állapota megfelelő, akkor egy remek időtöltést biztosít.

/Szerző és fotós: Kohajda Wentholin Loretta/

A sakkozás jótékony hatásai – Több mint játék

A sakkozás évszázadok óta az egyik legismertebb stratégiai játék, amely nemcsak szórakoztató elfoglaltság, hanem komoly szellemi fejlesztő eszköz is. A világ minden részén játsszák, és olyan híres nagymesterek tették ismertté, mint Garry Kasparov vagy Magnus Carlsen.

Csapatban erősebbek vagyunk – BSI Futónagykövet találkozó 2026

Február 14-én ismét összegyűlt a BSI Futónagykövet-közösség a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen, hogy megéljük a futás és a közösségépítés iránti közös szenvedélyünket. Közel százan voltunk, én pedig immár 7 éve képviselem ebben a közösségben lakóhelyemet, Tamásit.

Zürich, ahol a drágaság életérzéssé válik

Zürich rendszeresen szerepel a világ legdrágább városainak élén, mégsem a stresszről, hanem a nyugalomról, a tisztaságról és a tudatos életről híres. De mit kapunk valójában a magas árakért cserébe? Luxus kirakatot, vagy egy olyan életminőséget, ami hosszú távon is fenntartható?

Az edzőtermi szorongás lélektana

Januárban alig lehet mozdulni a konditermekben, az újévi fogadalmak miatt minden gép foglalt. Pár hét múlva viszont már alábbhagy a lelkesedés. A kettő között pedig ott vannak azok, akik elindultak, de végül legyőzték őket a saját félelmeik. Ugyanis az év eleje nemcsak a lendületről szól, hanem a szorongásról és arról a nehezen megfogható „edzőtermi varázsról” is, amely jó esetben magával ragad.

Tour de Hongrie: a mezőny májusban újra száguld!

Komoly szakmai kihívásokat és izgalmas versenyt ígér a 47. Tour de Hongrie országúti kerékpáros körverseny. Dér Zsolt szövetségi kapitány szerint a viadal idei felépítése nemcsak a nemzetközi mezőny számára vonzó, hanem reális esélyt ad arra is, hogy magyar kerékpáros a legjobb öt vagy tíz között végezzen az összetett versenyben.