Menü

Amiket sose fogyasszunk éhgyomorra

Mindenki máshogy indítja a napot, mindenkinek van egy saját, jól bevált reggeli rutinja. Van, aki egyáltalán nem reggelizik, van, aki a nap legfontosabb étkezésének tartja a reggelit, van, aki csak egy kávét, vagy valamilyen gyümölcsöt, zöldséget eszik. Egyik sem rosszabb a másiknál, hiszen kutatások bizonyítják, hogy nem mindenkinek válik be az, ha reggelente is étkezik és fordítva, illetve különböző anyagcserezavarok vagy vércukor problémák megléte szintén beleszól abba, hogyan zajlanak a reggelek. Ettől függetlenül azonban van néhány olyan étel és ital, amit érdemes elkerülnünk reggel, legalábbis éhgyomorra.

Az egyik talán leggyakoribb probléma, hogy éhgyomorra fogyasztjuk a kávét. Természetes, hogy sokan kávézunk reggel, hiszen ettől indul el a nap, kicsit felébreszt, vagy éppen csak a reggeli rituálé része, mindenesetre, ha szoktunk reggel kávézni, érdemes előtte legalább egy falatot enni, hogy ez ne éhgyomorra történjen. A kávé ugyanis, ha üres gyomorra isszuk, megemeli a reggel egyébként is magasabb kortizol szintjét, ami felboríthatja a hormonháztartásunkat. Ezen kívül, ha befolyásolhatja az alvást és a testsúlyunkat is.

Egy másik szintén gyakori étel, amit reggelente fogyasztunk, az a joghurt. Gondolhatnánk, hogy ez egy igazán egészséges, nem túl nehéz reggeli és jót tesz, ha üres gyomorra egy joghurtot eszünk. Épp ellenkezőleg, a joghurtban található baktérium kultúra, ami alapvetően jótékony hatással van a gyomorra és az emésztésre, ha éhgyomorra fogyasztjuk, elpusztul a gyomorsavtól, aminek kellemetlen gyomorégés és savtúltengés lesz a következménye.

Szintén megtévesztő lehet a következő pont is: nyers zöldségek. Hiszen ezek is egészségesek és alacsony kalóriatartalmuk miatt sokan salátaként, vagy valamilyen köretként fogyasztják reggelire, azonban éhgyomorra ezeket sem javasolt enni, mivel puffadást és gyomorgörcsöt okozhat. Persze nem minden zöldség tiltólistás, például az uborka vagy a cukkini kifejezetten jó választás reggelre.

A fentebb említett nyers zöldségek mellett a gyümölcsök közül is van, amit nem érdemes reggel fogyasztani. Egyrészt a savas, magas cukortartalmú gyümölcsök, mint például az alma vagy a szőlő sem a legjobb választás a nap első étkezésére, de meglepő módon a sokak által kedvelt banán sem javallott. Igaz, magas rosttartalma miatt kiváló energiaszintet biztosít akár egész délelőtt, azonban a rost mellett a magnézium- és káliumtartalma is magas. Ez pedig éhgyomorra fogyasztva megemeli a vér ásványianyag-szintjét is, ami pedig káros hatással lehet a szívműködésre, különösen olyanoknál, akiknél eleve fennáll valamilyen szív- és érrendszeri probléma.

Biztonságos nyár: mire figyeljünk strandolás és kirándulás közben?

A nyári szünet a felhőtlen kikapcsolódás, a családi programok és a szabadtéri kalandok időszaka. A strandolás, a kirándulások és a közös élmények azonban csak akkor maradnak igazán emlékezetesek, ha a biztonságra is kellő figyelmet fordítunk. A nagy meleg, az erős napsugárzás vagy egy kisebb figyelmetlenség könnyen kellemetlenséget okozhat.

Befőzésből magok – ki ne dobd

Aki szeret befőzni, az tudja, hogy némi hulladék keletkezik menet közben, többek között a magok, amiket érdemes megtartani.

Év végi ajándékötletek óvónőknek és tanítóknak

Az év vége mindig különleges időszak az óvodákban és az iskolákban. Ilyenkor nemcsak a bizonyítványok, a búcsúzások és a nyári tervek kerülnek előtérbe, hanem a hála kifejezése is. A szülők és a gyerekek gyakran szeretnék valamilyen kedves ajándékkal megköszönni az óvónők, tanítók és pedagógusok egész éves munkáját.

Tudatos gyermektelenség – Amikor egy pár nem vágyik gyermekre

A családalapítás és a gyermekvállalás sokak számára az élet természetes és kívánatos része. A társadalmi elvárások gyakran azt sugallják, hogy a párkapcsolat „következő lépcsőfoka” a gyermek érkezése. Egyre többen vannak azonban olyan párok, akik tudatos döntés alapján nem szeretnének gyermeket vállalni. Ezt a jelenséget nevezzük tudatos gyermektelenségnek.

Repülés terhesen: kockázatok, tippek és tanácsok kismamáknak a biztonságos utazáshoz

A terhesség alatti utazás sok kismama számára felmerülő kérdés, különösen akkor, ha repülővel történő közlekedésről van szó. Bár a modern légiközlekedés alapvetően biztonságos, a várandósság speciális élettani állapota miatt fontos a körültekintés, az orvosi ajánlások figyelembevétele és a megfelelő felkészülés.