Fogfájás csillapítása házilag
- Dátum: 2021.07.31., 22:50
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
- fog, fogfájás, gyömbér, jegelés, kurkuma, megelőzés, orvos
A fogfájás az egyik legrosszabb dolog. Hirtelen és váratlanul jön valamint csak kapkodjuk a fejünket, hogy mit is tudnánk vele kezdeni. Ráadásul bizonyos helyzetekben nem tudunk azonnal orvoshoz sem menni vele. Ebben az esetben jó ismerni néhány házi praktikát, amivel enyhíthetjük a fogfájást.
A fogfájás az ember életlében eléggé gyakori dolog. A fogunk tud lüktetni, sajogni és nyilalni is. A fogfájás általában a hozzá kapcsolódó szövetek gyulladásából tud eredni. Emellett a fog és a hozzá kapcsolódó szövetek fájdalmát legtöbbször fogszuvasodás okozza. A fogszuvasodás megfelelő szájhigiéniai kezelés mellett könnyedén elkerülhető. De lehet a problémák hátterében a fog mechanikai sérülése, kopása, fogfejlődési rendellenességek, a bölcsességfog gyulladása, fogínysorvadás és egyéb ínybetegségek, az éjszakai fogcsikorgatás és szorítás, de akár egy sérült vagy meglazult tömés, rosszul felhelyezett korona is.
És természetesen mindig olyankor kezd el fájni, mikor nem tudunk vele orvoshoz menni. Valószínű, hogy a fájdalom kiváltó okát mi magunk sem tudjuk megszüntetni, de lehetőségünk van arra, hogy csökkentsük a fájdalmat addig ameddig nem jutunk el vele egy fogorvoshoz.
Mit tehetünk ellene házilag?
Hangsúlyozom, hogy nem megoldásokról van szó, csak ideig-óráig ható dolgokról. A fájdalom, még az enyhe fogfájás is a szervezet jelzése, hogy valami nincs rendben. Minél előbb látja fogorvos, annál inkább elkerülhető a fog elvesztése, annál sikeresebb lehet a kezelés is.
A jegelés lehet az egyik legjobb módszer
Nejlonzacskóba, uzsonnás zacskóba helyezzünk jégkockákat, a kis csomagot bugyoláljuk tiszta, vékony törölközőbe és tegyük a fájó fog felőli arcoldalra 5-10 percre. A műveletet kisebb szünetekkel ismételhetjük. Ha nincs kéznél jégkocka, egy zacskó fagyasztott termék vagy egy kis palack lefagyasztott ásványvíz is tökéletesen megfelel. A jég, valamint a hideg pedig enyhíti a fogfájást, és zsibbasztó hatással van az idegvégződésekre.
A kamillatea gyulladás ellen lehet jó
A kamillából vagy zsályából készített tea enyhítheti a fogfájás tüneteit. Emellett a torok nyálkahártya és a légúti problémák legyőzésére is jó lehet. A kamillából készült főzet, gyulladáscsökkentő és érzéstelenítő hatású is.
A só csökkenti az íny duzzanatát
Só szinte minden boltban kapható. Keverjünk egy teáskanál sót egy pohár langyos vízbe, és öblögessünk vele. A só letisztítja a fog környékét és csökkenti az íny duzzanatát. Ez az eljárás szükség szerint ismételhető.
Ezen felül nem feltétlenül rossz módszer, azonos mennyiségű sót és borsot elegyíteni néhány csepp vízzel, majd az így kapott pasztát kenjük az érintett területre: szinte azonnal kifejti antibakteriális, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatását.
Fűszerezzünk!
A kurkuma, illetve a gyömbér például jóval többet tudnak annál, mint hogy pusztán az ételeink ízesítésére használjuk őket. A kurkuma gyulladáscsökkentő hatását Indiában már évezredek óta ismerik. Ázsiában pedig a gyömbért használják fájdalomcsillapításra és a gyulladásos folyamatok enyhítésére is.
Fontos hangsúlyozni, hogy ezek a módszerek csak időlegesen csillapítják a fájdalmat. Magának a fognak a problémáját nem oldják meg, így minél előbb orvoshoz kell vele menni, mert ha túl sokáig várunk a fog menthetetlenné válik, ami azt jelenti, hogy ki kell húzni.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.